"Nasze podwórko to dziedzictwo totalitaryzmów, Holocaustu i wspólnej Rzeczpospolitej"

Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim w Bibliotece Narodowej w Wilnie. 3.07.2019


3 lipca w wileńskiej Bibliotece Narodowej odbyła się debata Krzysztofem Czyżewskim w ramach cyklu "Poszukiwanie litewskiej Atlantydy". Spotkanie poprowadził Aurimas Švedas.

Portal znad Wilii zamieścił relację z wieczoru

Czyżewski: Nasze podwórko to dziedzictwo totalitaryzmów, Holocaustu i wspólnej Rzeczpospolitej

„Przez długi czas byliśmy przyzwyczajeni, że żyjemy w post czegoś: postholocaust, posttotalitaryzm, postkomunizm. Byliśmy zawsze post i w którymś momencie dochodzi do człowieka świadomość, że jesteśmy przed czymś. To „przed czymś” jest jakimś narastającym lękiem przed innym: nowa ksenofobia, odrodzenie nacjonalizmów, odrodzenie ideologii budowanych na strachu wobec innego” - mówił podczas spotkania w Bibliotece Narodowej im. Martynasa Mažvydasa znany polski intelektualista Krzysztof Czyżewski.

Z inicjatywy prof. Alvydasa Nikženaitisa Biblioteka Narodowa zainicjowała cykl spotkań „Litwa i region sąsiedztwa wschodniego”. We środę (3 lipca) gościem spotkania był polski praktyk idei, pisarz, reżyser i animator działań międzykulturowych, współtwórca Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze Krzysztof Czyżewski.

„Zadawaliśmy pytanie, jak dotknąć żywiołu pogranicza w nowej Polsce po 1989 roku. To było bardzo ważne ze względu na bogate dziedzictwo, którego podczas komunizmu nie mogliśmy dotykać. W pewnym sensie to było działanie antykomunistyczne. Będąc w podziemiu w Poznaniu, zakładając pismo podziemne „Czas Kultury” zaczynałem interesować się mniejszościami narodowymi” – powiedział gość dyskusji. Dodał, że to był okres, kiedy zaczął dowiadywać się o stosunkach polsko-litewskich, polsko-żydowskich. Te tematy, jak wskazał, były zakazane. ,,Uznaliśmy, że nowa Polska musi być otwarta i sięgnąć po to dziedzictwo. Ponadto czuliśmy, że jest pewne niebezpieczeństwo. Rozumieliśmy, że Jugosławia jest blisko i te pogranicze może się zapalić. Może skończyć się jakimś nowym konfliktem” – oświadczył Czyżewski.

Czytaj całość na zw.lt


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI