Augusta, Jeremiasz i świat dwóch poetów. Nagroda Literacka im. Kazaneckiego

 "Gazeta Wyborcza Białystok" o spotkaniu z nominowanymi do Nagrody Kazaneckiego. Artykuł Moniki Żmijewskiej. 08.03.2019


Perypetie 16-letniej Niemki w XIX-wiecznym Białymstoku czy historia szalonego Jeremiasza przemierzającego Podlasie? A może dwa różne tomiki poetyckie, z których jeden chłonie codzienność, a drugi z niej kpi? Która z czterech książek otrzyma Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego?

Tego dowiemy się 22 marca podczas wręczenia nagrody fundowanej przez Prezydenta Białegostoku. Póki co, jeszcze przed werdyktem, autorzy nominowanych książek – Iwona Menzel, Krzysztof Czyżewski, Piotr Janicki i Piotr Nesterowicz – spotkali się z czytelnikami w Famie.

Historia Augusty
Iwona Menzel nominację otrzymała za książkę „Po wsze czasy”. Autorka długi czas mieszkała w Darmstadt (Niemcy) i tamtemu miejscu i czasowi poświęciła swoje poprzednie książki. Jakiś czas temu zamieszkała na Podlasiu.

– Siedzę w krajobrazie ponadczasowym, nad Biebrzą, czas ma inny wymiar, rzeczy się przybliżają. Już wcześniej wiedziałam, że Wielkie Księstwo Hesji ze stolicą w Darmstadt zaopatrywało dwór Romanowów w żony. Gdy przyjechałam tutaj, przyszło mi na myśl, że wszystkie te młode dziewczyny z Niemiec, wyrwane z domu, jechały przez te właśnie tereny, widziały te krajobrazy. I o tym chciałam napisać, choć moja bohaterka akurat zostaje w Białymstoku – opowiadała pisarka.

Monika Żmijewska

fot. Agnieszka Sadowska

Czytaj cały artykuł na stronie "Gazety Wyborczej Białystok"


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI