Bożena Szroeder

Bożena Szroeder – animator kultury, pedagog. Po studiach pedagogicznych ukończonych w 1985 roku, rozpoczęła pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnej Dąbrówce na Kaszubach, na stanowisku dyrektora, gdzie pracowała do 1991 roku. W latach 1987-1990 jest współrealizatorką projektu „Wioska Spotkania”, w którym uczestniczyli twórcy kultury alternatywnej z Polski i ze świata. Od III 1991 roku pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, którego jest współtwórczynią. 

Od wielu lat prowadzi pracownię teatralną z dziećmi i jest liderem programu „Kroniki sejneńskie”. Z teatrem dziecięcym wyreżyserowała spektakle „Róża” i „Kroniki sejneńskie”, który był prezentowany w wielu miastach Polski m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu, oraz w Bośni, na Litwie, w Niemczech i Danii. W 2008 roku „Kroniki sejneńskie” pokazywane były w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku, gdzie zaprezentowanych zostało 8 spektakli, a w 2011 - w Madrycie w ramach festiwalu Encuentro de Teatro Comunitario (ETC).

Jest autorką nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski.

Jest także współtwórczynią  programu pt. „Gra szklanych paciorków”, poświęconego pracy kulturowej nad pamięcią i tożsamością miejsca, który był realizowany z wieloma ośrodkami w Polsce i Europie.

Od 2010 roku, prowadzi nagradzany na całym świecie projekt filmowy pt: ”Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza”, który miał już  dziewięć edycji: „Bajki i Legendy Pogranicza”, „Pieśni Pogranicza”„Opowieści dziadków”, „Krasnogrudzka Kolekcja Filmowa”, Kolekcja Filmowa Misteria Dzieciństwa, Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza. Pamiątki, Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza. Postacie, Rodzinne Skarby. Kolekcja Filmowa, Opowieści Mojego Domu.

Ponadto zajmuje się  historią i kulturą Cyganów-Romów, prowadzi dział cyganików w Centrum Dokumentacji.   Zrealizowała  takie programy jak „Cygańska Wioska Artystyczna” czy „Tabor”, które odbywały się w wioskach zamieszkałych przez społeczność romską.

Bożena Szroeder jest zastępcą redaktora naczelnego polsko-litewskiego pisma „Almanach Sejneński”.

Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury 2008/2009.

Laureatka Nagrody Honorowej im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2012 rok).

W 2019 roku została Honorową Obywatelką Gminy Kadzidło

W 2020 r. Fundacja Polcul im. Jerzego Bonieckiego z Australii przyznała Bożenie Szroeder "Wyróżnienie Jesień 2020" za stworzenie projektu artystyczno-edukacyjnego „Kroniki sejneńskie” realizowanego przez młodzież szkolną przez ponad 20 lat.


O Filmowej Kolekcji Opowieści Pogranicza pisze Marta Kowerko-Urbańczyk Tekst powstał w ramach Obserwatorium Sztuki dla Dziecka. Pierwodruk artykułu miał miejsce w katalogu 23.  Biennale  Sztuki dla Dziecka "Spotkanie jako sztuka" (2020-2021), które organizuje Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Podlaska Wieczorynka Edukacyjna z udziałem Bożeny Szroeder 3 września, godz. 18.00, rozpoczęcie. Zapraszamy serdecznie
Nagroda Polcul przyznana Bożenie Szroeder Monika Żmijewska "Dwie dekady z "Kronikami sejneńskimi". Nagroda za świetny projekt przyszła z Australii", Gazeta Wyborcza oddział Białystok, 11 grudnia 2020
Bożena Szroeder i "Kroniki Sejneńskie" z nagrodą Polcul Fundacja Polcul im. Jerzego Bonieckiego z Australii przyznała Bożenie Szroeder "Wyróżnienie Jesień 2020" za  stworzenie projektu artystyczno-edukacyjnego „Kroniki sejneńskie” realizowanego przez młodzież szkolną przez ponad 20 lat.
Bożena Szroeder nominowana do Nagrody Karty W czwartek, 8 października, poznamy Laureatkę lub Laureata II edycji Nagrody KARTY im. Katarzyny Miernickiej – za działania na rzecz pamięci historycznej, służące wspólnocie obywatelskiej – w 2020 roku!
Bożena Szroeder Honorowym Obywatelem Gminy Kadzidło Wesele Kurpiowskie. Uroczysta Sesja Rady Gminy (16.06.2019)
Entuzjastki. Bożena Szroeder Wywiad z Bożeną Szroeder zrealizowany w ramach projektu Entuzjastki.
O pracy nad pamięcią sąsiedzką w programach edukacyjnych Pogranicza - Bożena Szroeder w Kadzidle, Prezentacja Filmowej Kolekcji Opowieści Pogranicza, 24 lutego 2018 r, godz. 16.30, Gminna Biblioteka Publiczna.
Warsztaty dla Zespółu Szkół w Gibach, 27. 07. 2017  Opowieść o tradycjach sąsiedzkich Sejn
Pogranicze na konferencji w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury, 5 listopada w Spodkach WOAK  Panel "Animacja międzypokoleniowa" z prezentacą a programu "Misteria Dzieciństwa" z udziałem Bożeny Szroeder
Warsztaty dla nauczycieli na zaproszenie Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach 13 stycznia w CEN w Suwałkach Bożena Szroeder poprowadzi warsztaty na temat tradycji wielokulturowych Sejneńszczyzny. Słuchaczami i uczestnikami będą nauczyciele i bibliotekarze suwalskich szkół
Bożena Szroeder o pracy nad Filmową Kolekcją Filmowy program trwa już od siedmiu lat. Powstała czteroczęściowa „ Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza” (pierwsza poświęcona była legendom, baśniom i bajkom; druga – pieśniom pogranicza; trzecia – opowieściom domowym z pogranicza i czwarta - opowieściom krasnogrudzkim),  film (prawie 20 minutowy) Gucio Zaczarowany zainspirowany ukochaną książką z dzieciństwa Czesława Miłosza i  ostatnia kolekcja – „Misteria dzieciństwa”, gdzie narratorami i twórcami są także...
28 września 2012 - Nagroda im. Ireny Sendlerowej dla Bożeny Szroeder W dniu 28 września 2012 roku w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata".
25 listopada 2009 - Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego dla Bożeny Szroeder Bożena Szroeder została wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego za pracę edukacyjną w dziedzinie wielokulturowości.
1

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI