Obłąkani

7 sierpnia 2010 roku w Domu Pogranicza odbył się wernisaż wystawy malarsko-rzeźbiarskiej OBŁĄKANI Wiesława Szumińskiego.


Wystawa jest prezentacją kilkunastu prac - rzeźb i obrazów - z cyklu, który zatytułowałem "Obłąkani" i nad którym trudzę się od bez mała dwudziestu lat. Wybór ten jest dość przypadkowy i nie kierowałem się w nim kryteriami artystycznymi. Bardziej niż w innych moich realizacjach - zarówno podczas powstawania prac, jak i podczas ich wyboru, górę brały emocje które towarzyszyły mi w czasie pracy i spotkań z ludźmi ze szpitala psychiatrycznego w Suwałkach. Pragnieniem moim było też utrwalenie w pamięci spotkanych tam osób, lub zauważonych zdarzeń, czy sytuacji w których znaleźli się oni będąc pacjentami szpitala psychiatrycznego. Termin "obłąkani" w powszechnym odbiorze ma konotacje negatywne. Kojarzy się z niepożądanym stanem umysłu, ze społecznym ostracyzmem, brakiem logiki w postępowaniu. Wiąże się z odrzuceniem i z pogarda. Jest rodzajem piętna, które noszą dotknięci chorobą psychiczną, a które jest nie zawinione. Domaga się raczej współodczuwania i empatii. Jest to szczególnie bolesna "inność", bo w przeciwieństwie do mniejszości religijnych, narodowościowych, obyczajowych, których członkowie znajdują oparcie we własnych grupach, chorzy psychicznie nie mogą liczyć na zrozumienie najbliższych - rodziny, sąsiadów, znajomych. Nader częsta konsekwencja tej niezawinionej "inności" jest dojmująca pustka. Życie ich, ich potrzeby nie są rożne od życia tych wśród których żyją. Ich często rozpaczliwy trud powrotu do "normalności", który podejmują i który nie raz było mi dane obserwować, domaga się szacunku i wsparcia. Realizowany przeze mnie od długiego już czasu cykl obrazów i rzeźb, nie jest i nigdy nie był pracą zaplanowaną, nie posiada żadnej wcześniej wymyślonej konstrukcji. Jest otwarty. Nie jest i zapewne nigdy nie zostanie ukończony. Jest również - chcę to jasno powiedzieć - sposobem radzenia sobie ze światem zastanym w szpitalnej rzeczywistości. 

Wiesław Szumiński ur. W 1958 r. W Suwałkach. 
Studia kulturoznawcze na UAM w Poznaniu w latach 1978 - 1982. 
ASP w Poznaniu w latach 1982-1986


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI