25 listopada 2009 - Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego dla Bożeny Szroeder

Bożena Szroeder została wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego za pracę edukacyjną w dziedzinie wielokulturowości.


Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego
Sejny, 25 listopada 2009

Sejmik Województwa Podlaskiego Uchwałą nr XV/79/99 z dnia 18 października 1999 roku w sprawie: szczegółowych zasad i trybu przyznawania, oraz wysokości dorocznych nagród za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury, ustanowił nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za:

- działalność lub osiągnięcia w sferze kultury, które w sposób istotny wzbogacają region i służą jego rozwojowi, niezależnie od miejsca zamieszkania osoby nagradzanej,

- działalność lub osiągnięcia mieszkańców regionu, które swym poziomem dorównują wybitnym osiągnięciom ogólnokrajowym

Nagrodą Marszałaka Województwa Podlaskiego wyróżniona została Bożena Szroeder za zasługi w pracy nad poznaniem i udokumentowaniem wielokulturowego dziedzictwa Sejneńszczyzny, a szczególnie za przygotowanie i realizację spektaklu „Kroniki Sejneńskie”.

Uroczystość 10-lecia wręczania nagród odbyła się w Białej Synagodze w Sejnach. Wśród nominowanych znajdowali się Robert Tomasz Klucznik z Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Bożena Szroeder z Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach


 

W prasie:

Marszałek nagrodził Ludzi Kultury

Miłośnicy małych ojczyzn - nagrodzeni przez marszałka

Już znamy laureatów
 

Wykaz osób zgłoszonych do nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w roku 2009:

NOMINOWANI

1. ZYGMUNT CIESIELSKI – etnograf , emeryt za 50 lat pracy na rzecz ochrony dóbr kultury w województwie podlaskim w 75 – urodziny.

2. KRZYSZTOF ANDRZEJ SZYSZKO – założyciel i instruktor Zespołu Pieśni
i Tańca „Małe Podlasie” z Siemiatycz – za 25 lat pracy na rzecz edukacji, upowszechniania i promocji tańców polskich.

3. ANDRZEJ KWIATKOWSKI - literat – za 30 lat pracy twórczej.

4. KAZIMIERZ PAWCZYŃSKI – emerytowany wykładowca, choreograf, instruktor, założyciel i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”. – za całokształt dokonań na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego, w szczególności tańca.

5. ZBIGNIEW ROMANIUK – historyk – regionalista, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Brańska od 1991 roku, Przewodniczący Rady Miasta Brańsk – za całokształt dotychczasowych dokonań na rzecz upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Jego praca jest społeczna i wykonuje ja z pasją, zdobył nadto wiele nagród międzynarodowych i krajowych.

6. KOMPANIA DOMSDAY – za realizację spektaklu „Mewa” w/g A.Czechowa i nowatorskie podejście do interpretacji teatralnych.

7. KRZYSZTOF SKŁODOWSKI – kierownik Działu Historii Muzeum Okręgowego w Suwałkach- za 15 lat pracy na rzecz ochrony dziedzictwa historycznego Suwalszczyzny.

8. ANTONI MOSIEWICZ – etnograf –za całokształt działań na rzecz ochrony tradycji, folkloru i dziedzictwa kulturowego w tym szczególnie budownictwa drewnianego w województwie podlaskim.

9. WOJCIECH BOGUCKI – plastyk i fotograf Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu – za całokształt dokonań na rzecz rozwoju małej Ojczyzny Ciechanowca oraz Muzeum Rolnictwa.

10. JAROSŁAW CHOLEWICKI – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury
w Łomży – za całokształt dokonań na rzecz tworzenia, upowszechniania i ochrony dóbr kultury na terenie Łomży, powiatu łomżyńskiego i regionu.

11. URSZULA TOMASIK – animator kultury - za 18 lat pracy na rzecz tworzenia i upowszechniania kultury w Drohiczynie.

12. KS. ANDRZEJ KOŁPAK – Proboszcz Parafii pw. Św. Ojca Pio w Białymstoku – za działalność kulturalną na rzecz upowszechniania i ochrony dziedzictwa, jakie pozostawił nam Wielki Polak Ojciec Św. Jan Paweł II.

13. WIKTOR SZAŁKIEWICZ - aktor Teatru Lalek w Grodnie – za działalność artystyczną na rzecz jedności i bliskości narodów polskiego i białoruskiego.

14. MAREK MALUCHNIK – Konsul Generalny RP w Grodnie – za działania kulturalne na rzecz dialogu międzykulturowego po obu stronach granicy.

15. WALENTYNA BRYSACZ – artysta plastyk – za dotychczasową działalność artystyczna w dziedzinie plastyki.

16. BARBARA I MIROSŁAW SAMOSIUK – członkowie Zespołu „Czeremszyna” za działalność artystyczną na rzecz upowszechniania muzyki i folkloru wielokulturowego Podlasia.

17. JADWIGA SOLIŃSKA – artystka ludowa – za 65 lat pracy artystycznej na rzecz ochrony sztuki i tradycji ludowej, działalność twórczą (16 książek) na 80 urodziny.

18. KATARZYNA SZMITKO – nauczycielka, założycielka i dyrygentka zespołów muzyki dawnej „Voci unite”, „Voci unite piccolo” oraz „Canto Sereno” w Łomży – za pielęgnowanie, upowszechnianie i ochronę wartości tkwiących w muzyce dawnej, prace artystyczna społeczną w w/w zespołach.

19. SŁAWOMIR SMYK – leśnik, artysta rzeźbiarz z zamiłowania – za dotychczasową działalność artystyczną w dziedzinie rzeźby

20. PAŃSTWO KATARZYNA I KRZYSZTOF LIPSCY Z SYNAMI: PAWŁEM, MARKIEM I ŁUKASZEM z Łomży: za realizację wyjątkowych przedsięwzięć artystycznych służących poznaniu historii i tożsamości kulturowej naszego regionu.

21. PAŃSTWO KATARZYNA I KRZYSZTOF LIPSCY- za 10- letnią organizację „Wieczorów patriotycznych” w Drozdowie.

22. MAREK SOBCZAK – artysta plastyk, obecnie grafik w tygodniku „Polityka” – za całokształt działalności artystycznej.

23. ROBERT TOMASZ KLUCZNIK – wiceprzewodniczący Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – za ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego Sejneńszczyzny.

24. MIECZYSŁAW IWASZKO – artysta plastyk – za stworzenie niekonwencjonalnej „Galerii Jednego Obrazu” w Suwałkach oraz pracę twórczą z osobami chorymi psychicznie.

25. TADEUSZ GAJDZIS – emeryt, publicysta - za ogromny wkład w upowszechnianie i ochronę dziedzictwa kulturowego ziemi sokółskiej udokumentowany w III tomach o ziemi sokólskiej:„ziemia zroszona łzami... sokółka moje rodzinne miasto 1939”. „wolność krzyżami znaczona.. sokółka moje rodzinne miasto 1863-1920-1939-”, „sokólskie barwy folklor grup narodowościowych sokółka moje rodzinne miasto” oraz za tomik wierszy pt.:”miłość”.

26. Ks. kan. KRZYSZTOF JURCZAK - współtwórca Diecezjalnego Radia Nadzieja, którym kieruje od początku jego istnienia - za całokształt dotychczasowych dokonań w dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kultury, zwłaszcza kultury chrześcijańskiej.

27. EWA PIĘTKA – Dyrektor Domu Kultury ŚRÓDMIEŚCIE od marca 1991 roku, za całokształt dotychczasowych dokonań w zakresie upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

28. DARIUSZ WÓJCIK - aktor, śpiewak, reżyser, i dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku. – za 16 lat pracy artystycznej w Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża.

29. BOŻENA SZROEDER – animator kultury, pedagog, współtwórca i założyciel Ośrodka „Pogranicze- sztuk, kultur, narodów ”za zasługi w pracy nad poznaniem i udokumentowaniem wielokulturowego dziedzictwa Sejneńszczyzny, a szczególnie za przygotowanie i realizację spektaklu „Kroniki Sejneńskie”.

25 listopada 2009 - Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI