Bożena Szroeder o pracy nad Filmową Kolekcją

Filmowy program trwa już od siedmiu lat. Powstała czteroczęściowa „ Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza” (pierwsza poświęcona była legendom, baśniom i bajkom; druga – pieśniom pogranicza; trzecia – opowieściom domowym z pogranicza i czwarta - opowieściom krasnogrudzkim),  film (prawie 20 minutowy) Gucio Zaczarowany zainspirowany ukochaną książką z dzieciństwa Czesława Miłosza i  ostatnia kolekcja – „Misteria dzieciństwa”, gdzie narratorami i twórcami są także dziadkowie i rodzice młodych filmowców. 


Wszystkie one, a także cała praca nad spektaklami czy książkami, które tworzymy  w pracowniach Pogranicza składają się na wielowątkową narrację o mieście i dbałość o ciągłość tej opowieści. 43 filmy!

Bardzo zależy nam na tym, aby filmy nad którymi pracujemy były mądre i piękne, dlatego do współpracy zapraszamy  zarówno wybitnych artystów z zewnątrz, jak i budujemy  tu na miejscu świetny zespół animatorów-przewodników, którzy otaczają dzieci swoją opieką. To są bardzo różne osobowości. Najpierw nasze zaproszenie przyjęła wyjątkowa Liza Skworcowa z Moskwy, autorka zachwycających Kołysanek świata. Od lat współpracujemy też ze znakomitymi  reżyserkami z Polski, Joanną Polak, na co dzień zanurzoną głęboko w tematyce społecznej oraz Darią Kopiec, realizującej bardzo różnorodne projekty, będącej w nieustannej twórczej przygodzie. Dzięki temu nasi podopieczni odkrywają, że przyjemność pracy artystycznej łączy się z intensywną, mrówczą pracą, bo animacja poklatkowa to niemały wysiłek. Może nie  zawsze od początku świadomi są wartości, którą niesie ze sobą ich praca, że to dziedzictwo, które zostanie z nimi już na zawsze. Że z jednej strony to filmy, które pojawiają się na festiwalach, a z drugiej pogłębiają ich związki z miastem i rodziną.

Jest jeszcze jeden edukacyjny aspekt tej pracy, który wykracza poza Sejny.  Te filmy służą w szkołach jako spotkanie z wielokulturowością, bo mało jest takich materiałów, które mogą pomóc nauczycielom w zanurzaniu się w tematykę wspólnoty sąsiedzkiej, inności, wspólnej historii. Mam wrażenie, że dzisiaj to podstawowy dekalog młodych wkraczających w świat ludzi – wiedza o miejscu życia, wiedza o sąsiadach. W tych niespokojnych czasach potrzebujemy pogłębiania wrażliwości na wielokulturowość. Dzieci to doskonali odbiorcy tych działań, to, rzekłabym, najważniejsza grupa, od której można zacząć budować dobro w świecie.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI