"Świat widziany z perspektywy pogranicza"

Gazeta Wyborcza Kraków o najnowszej książce Krzysztofa Czyżewskiego - "W stronę Xenopolis", która ukazała się nakładem Międzynarodowego Centrum Kultury


Międzynarodowe Centrum Kultury opublikowało najobszerniejszy jak dotąd wybór esejów współtwórcy Ośrodka Pogranicze w Sejnach Krzysztofa Czyżewskiego.

Ponad 30 erudycyjnych esejów, ponad 500 stron. Książka gromadzi najważniejsze teksty opublikowane przez Krzysztofa Czyżewskiego na przestrzeni ostatnich 30 lat. Timothy Snyder w przedmowie do zbioru notuje: „Krzysztof Czyżewski ani nie pisze gładko, jak zwykli pisać neoliberałowie głusi na jednostkowe doświadczenie, ani nie zacietrzewia się jak nacjonaliści, święcie przekonani, że ich wizja przeszłości jest jedynie słuszna. Czyżewski pisze serdecznie – i wtedy, gdy opowiada się za czymś, i wtedy, gdy powątpiewa – czyni to wyrozumiale”. Z jednym wyjątkiem, relacji z Wannsee, o czym za chwilę.

Willa w Wannsee
Praktyk idei, pisarz, wykładowca akademicki, inicjator dialogu międzykulturowego w Europie Środkowo-Wschodniej, Azji, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych, laureat wielu prestiżowych nagród (m.in. Dana Davida, Małego Berła Kultury Polskiej) w swoich esejach często przywołuje Rotha, Kołakowskiego, Giedroycia, Tischnera, Stempowskiego, Vincenza, Venclovę i Miłosza. Wyrusza do Czerniowiec, Sarajewa, Berlina, Wilna i Kosowa, relacjonuje w jednym z najbardziej poruszających tekstów swoją wizytę w willi w Wannsee, dziś centrum edukacji o Holokauście, w 1942 r. miejsca konferencji i debaty nazistów nad „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej” (ludobójstwa Żydów na masową skalę).

Grzegorz Nurek

czytaj całość na stronie Gazety Wyborczej

"W stronę Xenopolis" na stronie MCK


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI