Wykład mistrzowski Tomasa Venclovy i debata Vita Activa'19
Z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego. Festiwal Miłosza. Kraków, Pałac Krzysztofory, 6 czerwca 2019, godzina 18.00
8. edycja Festiwalu Miłosza rozpoczyna się w czwartek 6 czerwca. O godzinie 18.00 Tomas Venclova wygłosi wykład mistrzowski, zatytułowany "Rozpacz i łaska".
Tomas Venclova to jeden z najwybitniejszych poetów litewskich. W 1984 roku tak pisał o twórczości Miłosza: „Po trzech epokach, zwięźle i przekonująco opisanych przez autora – Wieku Rozumu, Wieku Uniesień i Wieku Postępu – bez wątpienia żyjemy w czwartej i najgorszej, w Wieku Rozpaczy; ale są wiersze, włącznie z wierszami samego Miłosza, które zwiastują nadejście nowej epoki – Wieku Nadziei w Beznadziejności.” (tł. S. Barańczak). Miłosz Lecture zapewni punkt wyjścia do rozmowy i refleksji nad współczesnością, jej udrękami i błogosławieństwami.
Spotkanie tłumaczone na język migowy.
Wprowadzenie: Olga Brzezińska i Krzysztof Siwczyk
Czas: 18.00-19.00
Miejsce: Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana (Rynek Główny 35)
O godzinie 19.15 rozpocznie się prowadzina przez Krzysztofa Czyżewskiego debata Vita Activa’19.
Trudno powiedzieć, dlaczego Czesław Miłosz zatytułował swoją powieść "Zdobycie władzy", skoro uważał, że jej francuski tytuł La prise du pouvoir jest lepszy. A gdyby tak dzisiaj zastanowić się nad „przejęciem władzy”, w sensie odzyskania jej dla rozumu etycznego i „polityki obietnicy”, tak jak rozumiała ją Hannah Arendt? Nie o tym traktuje sama powieść Miłosza, która w tragicznym splocie dziejowym lat 1944-1950 w Europie Wschodniej doszukuje się powinowactw z bezlitośnie pesymistyczną wizją ziemskiej władzy zaprezentowaną przez Tukidydesa w Wojnie peloponeskiej. Jednocześnie jednak Miłosz, podobnie jak bohater książki profesor Gil, tłumacz Tukidydesa, poszukuje alternatywy dla historycznego determinizmu i nie pozwala zawładnąć nad swoim życiem pokusie nihilizmu. Dla profesora Gila istnieje jedno tylko ważne pytanie, które warto stawiać: „czy umie się być wolnym od smutku i obojętności?”. Otwiera ono przed człowiekiem perspektywę życia czynnego, które przywraca słowom takim jak „szczęście”, „prawda” czy „polityka” ich właściwy sens. Jak „przejąć władzę” na rzecz dobra w czasach konsumpcyjnego hedonizmu, postprawdy i polityki zdegradowanej do walki o władzę?
Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Prowadzenie: Krzysztof Czyżewski
Goście: Tadeusz Sławek, Karolina Wigura
Czas: 19.15–20.30
Miejsce: Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana (Rynek Główny 35)