Staże indywidualne w CDKP - 2009


2009

6 - 18 marca 2009 , Magdalena Gryguś, Uniwersytet Warszawski 

Magdalena Gryguś, kierunek pedagogika na Uniwersytecie Wrocławskim 
Do Sejn przyjechałam w celu zebrania materiałów do pracy mgr pt. „Działania animacyjne na rzecz aktywizacji kulturalnej społeczności lokalnej Sejn”. O Sejnach dowiedziałam się na zajęciach w Pomaturalnym Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy (SKIBA), a dokładniej o działalności „Pogranicza”. 
Zachwyciła mnie pasja ludzi działających w „Pograniczu”, pomysły na pracę z młodzieżą. Tak więc przyjechałam tu także z czysto egoistycznych pobudek – aby zaczerpnąć tej pasji, poznać ludzi, który organizują tak świetnie przedsięwzięcia! Pobyt tutaj uświadomił mi, że wszystko można, trzeba po prostu chęci, zapału i gotowości do pracy. Wyjeżdżam stąd z naładowanym na maxa akumulatorem, aby wzięć w końcu sprawy we własne ręce: postarać się przeobrazić w czyny moje chęci i to, co siedzi mi w głowie! Dziękuję Wam bardzo za Waszą życzliwość, chęć pomocy i poświęcony mi czas. Za rozmowy: pomoc w pozyskiwaniu rozmówców, ale przede wszystkim dziękuję za Wasze światło, które dotarło do mnie do Wrocławia i przywiodło mnie tutaj. Tu zaczyna się moja przygoda, mój szlak, a cel? To niewiadoma – byleby z ludźmi i dla ludzi! 
Magola

6 lipca – 7 sierpnia 2009, Aneta Andruszkiewicz, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 

Aneta Andruszkiewicz studentka filologii bałkańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Temat pracy magisterskiej: „Homo Balcanicus” w Kinematografii krajów Bałkańskich 1990-2008 
Dziękuję, wszystkim za miejsce, gdzie można zebrać rozproszone myśli 
Dużo ciepła i powodzenia w Krasnogrudzie! 

6 - 7 sierpnia 2009, Aleksandra Ancukiewicz, University of Cambridge 

Przyjechałam do Ośrodka by zapoznać się ze zbiorami Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza i tym samym rozpocząć teoretyczną część badań do mojej pracy magisterskiej, którą piszę na uniwersytecie w Cambridge. Praca dotyczyć będzie współczesnych pielgrzymek do grobu Cadyka Elimelecha w Leżajsku i rozwoju szlaku Chasydzkiego w Polsce. 
Mimo, że mój pobyt był bardzo krótki, wstępne badania okazały się niezwykle owocne i przyjemne. Serdecznie dziękuję za życzliwość, pomoc i ciepłe przyjęcie. 
Ola 

27 lipca 2009 – 14 sieprnia 2009, Diana Borek, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu 

Studentka kulturoznawstwa i kultury artystycznej Uniwersytetu Im. A. Mickiewicza w Poznaniu. 
Przyjechałam, bo: mam sentyment do Podlasia i Mazur; kocham książki – a tu jest ich dużo; ciekawił mnie to, co dzieje się na pograniczu...myśli, stów, kultur. 
Dzięki „Pograniczu”: poznałam wspaniałych ludzi; zebrałam materiały do być może mojej przyszłej pracy magisterskiej (paradygmat wyobraźni); nacieszyłam ucho klezmersko-jazzowymi brzmieniami; pogłębiałam swoje pasje literackie; celebrowałam każdy dzień. 
Trzymam kciuki za Krasnogrudę i Wasze inicjatywy 
Diana 

10 - 27 sierpnia 2009, Aleksandra Tabaczek, Uniwersytet Wrocławski 

Studentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Trzytygodniowy staż związany tematycznie z problematyką judaizmu. 

1 - 31 sierpnia 2009, Paulina Gorlewska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 

Studentka filmoznawstwa i rosjoznawstwa UJ. „Pogranicze” znam i kocham od dawna. I czerpię z jego darów. Dzięki Wam zainteresowałam się rosyjską kulturą. Stąd przyszła inspiracja do tematu mojej pracy magisterskiej. To Pan Krzysztof opowiedział mi o Jonasie Mekasie i w Sejnach znalazłam materiały, których próżno szukać w metropoliach. Bo „Pogranicze”, tak jak Mekas – łączy małą litewską wioskę i Nowy York, i z tej mieszanki powstaje Sztuka i Dobro. Dziękuję też za możliwość prowadzenia Klubu Filmowego „Amator”, gdzie dzieliłam się swoją miłością do kina i pokonywałam własne ograniczenia. 
Jestem też wdzięczna za ten gorący sierpień, kiedy próbowałam uporządkować bazę filmową CDKP i stworzyć folder, który oczywiście nie jest w stanie oddać bogactwa Waszych zbiorów i atmosfery, jaka jest obecna w budynku Starej Poczty. 
Dziękuję całemu zespołowi CDKP – za ciepłe przyjęcie i opieką, a także za pomoc w poszukiwaniach i wspólną radość z odkryć. 
Dużo siły do nieustannego budowania mostów! 
Paulina


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI