Staże indywidualne w CDKP - 2006


2006 

Maria Cieśla, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk Warszawa 

Jestem doktorantką Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Przygotowuję pracę doktorską ma temat Żydów w Wielkim Księstwie Litewskim w XVII i XVIII wieku podczas ponad dwutygodniowego pobytu w Sejnach (22 VIII – 9 IX 2006) zbierałam materiały do swojej pracy. Miałam możliwość zapoznania się z imponującymi zbiorami bibliotecznymi centrum. Zebrane materiały wykorzystam w powstającej pracy. 
Dzięki za pomoc i udostępnienie wszystkich materiałów. W trakcie mojego pobytu miałam także możliwość katalogowania książek ze zbiorów centrum, było to szczególnie ciekawe doświadczenie, gdyż przez moje ręce przechodziły stare książki po żydowsku i hebrajsku, które w innych bibliotekach są zupełnie niedostępne. Dziękuję za pomoc, opiekę i cieszę się że miałam możliwość pracować w tak niesamowitym i miłym miejscu i korzystać ze wspaniałych zbiorów bibliotecznych.
Maria Cieśla 

16 - 23 sierpnia 2006, Katarzyna Kwiatkowska, Wydział Wschodnioznawstwa na UAM w Poznaniu, Wydział Filologii białoruskiej na UW 

Przyjechałam tu powodowana przede wszystkim ciekawością – bardzo chciałam zapoznać się na miejscu z działalnością „Pogranicza”. Podczas swego krótkiego pobytu, starałam się pomóc w opisaniu filmowych zbiorów dotyczących Białorusi. Miałam też wspaniałą okazję uczestniczyć w konferencji pt. „Pamiętanie Giedroycia”, która odbyła się w dniach 15-17.09.2006. Jestem pełna podziwu wobec ogromu zgromadzonych tu książek, czasopism, filmów. Jestem zdania jednak, że o „urodzie miejsca” najlepiej świadczą przebywający w nim ludzie – w „Pograniczu” spotkałam serdecznych ciepłych i bardzo pomocnych ludzi, za co dziękuję przede wszystkim. 
Katarzyna Kwiatkowska 

21 - 23 sierpnia 2006, Erin O’Conner, School of Political Science & International Studies University of Queenland, Australia 

Thank you very much for the generosity and hospitality you have shown me here in „Borderland” during my stay in Sejny. Your resources, assistance and workshops and events I have learnt about and from here have greatly contributed my doctoral. Research on political maturity in Poland, exploring Poland’s myriad memories, multicultural past and such Jewish heritage. The Borderlands work is certainly inspiring and I wish you evenly success in the future. Dziękuję serdeczne za wszystko! 

18 - 22 sierpnia 2006, Rohee Dasgupta, PhD candidate, School in Law, Research Institute of Law, Politics & Justice, Keele University, UK 

I feel truly privileged having met, seen the works of the Borderland Foundation & Documentation Center at Sejny. I used the archives for my research “Being Betwixt Borders: Question of Jewish Identity in Poland post 1945 – till today”, and looked primary at ethnographic stuides of Jews in Poland, the legalities involved in restoring Jewish memorials and historiography of Judaism surrounding the question on identity. I would sincerely like to thank all the staff for their overwhelming co-operation and archival support. Since am also working on organization in Poland working towards Jewish identity questions, Fundacja Pogranicze is a part of dissertation as well. So I hope visit Sejny again in the course of my writing up sessions (next time with my Polish honed up more!) and take part in Borderland School activities in future. Again my heart felt thanks to all the staff at the Borderland Center! So until next time… 
Dziękuję!
Rohee 

17 - 18 sierpnia 2006, Agnieszka Pawlak, Katedra Socjologii Polityki i Moralności Uniwersytet Łódzki 

Pobyt w Ośrodku „Pogranicze” w Sejnach (17-18.VIII 2006 r.) miał na celu zebranie materiałów do pracy doktorskiej „Kształtowanie się tożsamości Europy Środkowej a proces integracji europejskiej”. W bogatych zbiorach Centrum Dokumentacji odnalazłam wszystkie niezbędne materiały. Jako szczególne doświadczenie wspominam rozmowę z Krzysztofem Czyżewskim na temat tożsamości Europy środkowej właśnie. Serdecznie dziękuję całemu zespołowi Ośrodka „Pogranicze” za pomoc, opiekę i życzliwość. Wszystkiego najlepszego i do zobaczenia! 

8 - 11 sierpnia 2006, Joanna Hałas, Uniwersytet Jagielloński Warszawa; filologia polska (edytorstwo), filologia rosyjska, stałe mejsce zameszkania: Lublin 

Przyjechałam do Sejn poznać Fundację i Ośrodek, a także zbierać materiały do pracy mgr, która kształtowała się wokół mojej kierunkowej dziedziny – edytorstwa, a także zainteresowania problematyką pogranicza. Miałam ogromne szczęście osobiście się spotkać: porozmawiać z p. Krzysztofem Czyżewskim, co służyło przede wszystkim poznaniu zalążków idei Fundacji, oraz uporządkowaniu mojej dotychczasowej wiedzy na temat podobnych ośrodków działających w Polsce po roku ’89, cezury roku ’89, a także inspiracji do zajęcia się przez Ośrodek problematyką Europy środkowowschodniej. Na tematy związane z wydawnictwem odbyłam wyczerpującą rozmowę z p. Urszulą Wasilewską. Korzystałam także z książek wydawanych przez Pogranicze z bogatego księgozbioru Ośrodka, z artykułów na temat działalności K. Czyżewskiego i komentujących kolejne książki publikowane w wydawnictwie. Podczas kilkudniowej pracy ukształtował się temat mojej pracy: „Literatura pogranicza w krajach Europy środkowowschodniej po roku ’89 – problemy „edycji” na polskim rynku wydawniczym”. 
Serdecznie dziękuję całemu zespołowi Ośrodka za życzliwość, otwartość i stworzenie atmosfery sprzyjającej działaniom twórczym. W szczególności dziękuję p. Agacie Szkopińskiej za pomoc w realizacji bogatego programu mojej wizyty 

31 lipca – 11 sierpnia 2006, Dagna Drzażdżewska, XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Warszawie 

Powodem mojego przyjazdu do Sejn była przede wszystkim chęć zapoznania się ze sposobem funkcjonowania Ośrodka Pogranicze. W czasie mej pracy jako wolontariusz w Centrum Dokumentacji, katalogowałam książki z działu antropologia, co umożliwiło mi poszerzenie informacji na temat „ludów pierwotnych”. Dzięki obszernemu zbiorowi książek dotyczących wojny w Bośni przygotowałam materiały do pracy historycznej. 
Dziękuję za miłą atmosferę i możliwość przyjemnego spędzenia wakacji
Dagna Drzażdżewska 

7 - 8 sierpnia 2006, Ewa Wołkanowska (Wilno), Uniwersytet Warszawski, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej 

Oficialne usprawiedliwienie pobytu w Sejnach: 
Szukanie książek o Żmudzinach o których piszę pracę magisterską oraz wstępnie przyjrzenie się terenowi, gdzie mam zamier wrócić by realizować projekt organizowany przez Centrum Myśl JP II w Warszawie „Jan Paweł II w sztuce nieprofesjonalnej”. 
Nieoficjalny powód mojej gościny: 
Poczuć, zasmakować, odkryć dla siebie pogranicze polsko-litewskie. 

11 lipca – 3 sierpnia 2006, Mateusz Seroka, Uniwersytet Warszawski, Wydział Polonistyki, Instytut Slawistyki Zachodnej i Południowej 

Pisałem pracę na temat kultury bośniackej w jednym z utworów Iwana Lavrenovicia (Liber memorabilium). Zamierzam kontynuować studia na moim kierunku i zająć się tą tematyką w pracy magisterskiej. Na stażu przez moje ręce przewinęło się wiele książek, które uważam za przydatne w mojej dalszej pracy. Ponadto, szczególną satysfakcję przyniosła mi wspólpraca przy robieniu podstrony o byłych krajach jugosłowiańskich. Zbiory CDKP są naprawdę świetne, mało jest takich księgozbiorów i do tego z takim klimatem. 
Wielkie dzięki za spędzony wspólnie czas.
Mateusz Seroka 

4 – 7 kwietnia 2006, Marta Kolankiewicz, Uniwersytet w Göteborgu (Instytut Praw Człowieka) 

Piszę pracę o debacie o Jedwabnem na Uniwersytecie w Göteborgu (Instytut Praw Człowieka). W Pograniczu udało mi się znaleźć nie tylko dokumentację debaty na łamach prasy i w mediach, ale też bogatą literaturę na temat holocaustu, antysemityzmu i stosunków polsko-żydowskich. Wielkie dzięki za pomoc

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI