POMOSTY WARTOŚCI. B. Majzel rozmawia z Piotrem Szewczykiem i Krzysztofem Czyżewskim

Data premiery: 15 lis 2021


20 października 2021 r. odbyło się spotkanie realizowane w ramach cyklu POMOSTY WARTOŚCI, Bartłomiej Majzel przeprowadził rozmowę z Piotrem Szewczykiem i Krzysztofem Czyżewskim.

posłuchaj i oglądaj

Spotkanie dotyczyło trzeciej wystawy w ramach w ramach projektu „Pola widzenia książki – pomosty”: „Rzeźba i grafika: Piotr Szewczyk, tekst: Krzysztof Czyżewski” ODWAGA – jak skoczyć i wpaść w ciepłe, nieznane ramiona

Realizacja nagrania: warsztaty-fotograficzne.org /unContemporary

W nagraniu wykorzystano prace Piotra Szewczyka, zdjęcia autorstwa Arkadiusza Ławrywiańca, Iwony Wander oraz animację Piotra Szewczyka.

Identyfikacja wizualna wystaw: Jadwiga Lemańska

Kurator wystawy: Ewa Kokot

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Galeria Intymna 10 września – 30 października 2021 r.

Cykl wystaw realizowany w ramach projektu „Pola widzenia książki – pomosty” pokazuje styk autorskiej wypowiedzi w dwóch językach: wizualnym i literackim. Wystawy odwracają proces ilustrowania – tu dzieło plastyczne jest inspiracją dla literatury, a nie odwrotnie. Literatura stanowi końcowy element działania, celi najważniejszy aspektem projektu. Zaproszeni poeci, prozaicy i eseiści piszą autorskie teksty w odwołaniu do prac tworzonych w różnych formach sztuki.

Sztuka Piotra Szewczyka jest wycyzelowana, jego rzeźby są niewielkie, ale bogate w szczegóły i ornamenty, które skłaniają do refleksji. Dlatego postanowiliśmy połączyć tę ulotną i zachwycającą drobiazgowością twórczość z pisarzem, rozumiejącym taki język ekspresji, Krzysztofem Czyżewskim, który w tomiku „Żegaryszki” wyraźnie inspiruje się tradycją haiku i haiga. Pisarz stworzy esej na temat swojego odbioru sztuki Szewczyka, z którym połączył go pomost zbudowany z dwóch wartości: CZASU i PAMIĘCI.

Na wystawie zaprezentowane zostały prace Piotra Szewczyka, połączone z esejem Krzysztofa Czyżewskiego, pisarza, współtwórcę i lidera Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Tekst dostępny pod adresem: https://issuu.com/domoswiatowybibliot...

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, program Partnerstwo dla książki. Piotr Szewczyk – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artysta multimedialny, projektant, wykładowca. Pracownik wrocławskiej katedry Grafiki na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Aktywny na polu sztuki współczesnej (nowe media, rzeźba, instalacja, animacja komputerowa). Swoje prace prezentował w wielu krajach europejskich. Łączy działalność artystyczną z poszukiwaniami teoretycznymi w różnych dziedzinach sztuki i techniki. Tworzy m.in. obiekty powstające przez połączenie precyzyjnego planowania z nieprzewidywalnością. Wykorzystuje w nich stal rdzewioną, emalie jubilerskie, kamienie szlachetne. Jest też twórcą pokazów multimedialnych wraz z oprawą dźwiękowa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (okręg Gliwice – Zabrze).

 

Krzysztof Czyżewski – praktyk idei, poeta i eseista, redaktor i tłumacz. Współtwórca i lider Fundacji „Pogranicze”, Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Animator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie i innych pograniczach świata. Profesor Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech i Rutgers University (New Jersey, USA). Redaktor wydawnictwa Pogranicze, w tym serii „Meridian”, „Sąsiedzi” i „Inicjał”. Autor książek: „Ścieżka pogranicza”; „Linia powrotu. Zapiski z pogranicza”; „Miłosz. Tkanka łączna”; „Krasnogrudzki most. Niezbędnik budowniczego” (wspólnie z Magdaleną Kicińską); „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei”; „Żegaryszki”. Współautor książek „Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość” oraz „Miłosz– Dialog – Pogranicze”. W 2018 roku, wraz z zespołem Pogranicza, wyróżniony Europejską Nagrodą Kultury Księżniczki Małgorzaty (Amsterdam, Holandia).

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI