Odszedł Aleksander Jackowski
Tyle światła porozsiewał w duszach ludzi, którym szczęśliwy los pozwolił z nim obcować... Od samego początku towarzyszył pracy „Pogranicza”.
Odszedł Aleksander Jackowski
1 stycznia 2016 roku w wieku 96 lat zmarł w Warszawie Aleksander Jackowski. Redaktor "Kontekstów. Polska Sztuka Ludowa", które - wspólnie z napisanymi lub redagowanymi przez niego książkami - dokonały w Polsce rzeczy bezcennej: zbudowały most między kulturą ludową i "prawdą starowieku" a nowoczesnością i awangardą. Potrafił w małym dostrzec wielkie i wydobyć to ku innym. Człowiek promienny, dla którego nawet Syberia nie była zesłaniem, tylko epifanią piękna natury i dobroci spotykanych tam ludzi.
Tyle światła porozsiewał w duszach ludzi, którym szczęśliwy los pozwolił z nim obcować... Od samego początku towarzyszył pracy „Pogranicza”. W „Kontekstach” ukazywały się pierwsze teksty i rozmowy relacjonujące inicjacyjną dla zespołu „Podróż na Wschód” czy wyprawę do Siedmiogrodu. Aleksander Jackowski uczestniczył w spotkaniach Środkowoeuropejskiego Forum Dialogu, Zaduszkach Sejneńskich, spektaklach „Kronik Sejneńskich”, „Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej – Spisz” i w wielu innych wydarzeniach. Był współtwórcą i duszą programu „Małe ojczyzny. Tradycja dla przyszłości” realizowanego przez Fundację Kultury. W 1995 roku w oficynie Pogranicza ukazała się jego autobiograficzna opowieść „Na skróty”, o której Stafan Starczewski pisał: „…to literatura faktu, fascynujące świadectwo burzliwych dziejów polskiego inteligenta żyjącego w ";ciekawych" czasach i miejscach: pod okupacją hitlerowską w Warszawie i sowiecką we Lwowie, na syberyjskim zesłaniu, na bojowym szlaku dywizji kościuszkowskiej, później - po wojnie - w zamkniętym, dziś już egzotycznym świecie prominentów i działaczy partyjnych, ciotek rewolucji, zaczadzonych lub zastraszonych stalinizmem artystów i intelektualistów”.
"Odszedł Aleksander Jackowski, wczoraj, 1 stycznia. 19 stycznia ukończyłby 97 lat. Redaktor "Kontekstów. Polska Sztuka Ludowa", które - wspólnie z napisanymi lub redagowanymi przez niego książkami - dokonały w Polsce rzeczy bezcennej: zbudowały most między kulturą ludową i 'prawdą starowieku' a nowoczesnością i awangardą. Zresztą do dzisiaj wspaniale to robią pod redakcją Zbigniewa Benedyktowicza. Tą fotografię zrobiłem na wystawie Leona Tarasewicza, którym Aleksander zachwycał się podobnie jak wiejskimi malarzami ikon na szkle. Potrafił w małym dostrzec wielkie i wydobyć to ku innym. Człowiek promienny, dla którego nawet Syberia nie była zesłaniem, tylko epifanią piękna natury i dobroci spotykanych tam ludzi. Tyle światła porozsiewał w duszach ludzi, którym szczęśliwy los pozwolił z nim obcować..."
Krzysztof Czyżewski
Aleksander Jackowski był historykiem sztuki, etnologiem, znawcą i badaczem sztuki naiwnej. Od 1952 aż do 1998 r. szefował redakcji kwartalnika „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”. Do 1984 r. pełnił funkcję kierownika Pracowni Sztuki Nieprofesjonalnej w Instytucie Sztuki PAN. Był członkiem Komitetu Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk.
Aleksander Jackowski, Na skróty
nagroda Polityki dla Aleksandra Jackowskiego za książkę "Na skróty"
"Miejsca i ludzie", Aleksander Jackowski