Krzysztof Czyżewski o "Kryzysie wielokulturowości"

W "Miesięczniku ewangelickim" numer 9 (29) 2015 oraz na stronie Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu ukazał się tekst Krzysztofa Czyżewskiego "Kryzys wielokulturowości" w językach polskim i rosyjskim.

 

Polityka wielokulturowości nie polega na tym, żebyśmy tworzyli jakiś skansen ze słodkim wizerunkiem wzajemnej i nieustannej miłości  – z Krzysztofem Czyżewskim rozmawia Maja Jaszewska. 

Jaszewska: Leszek Kołakowski w książce Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań napisał o duchu krytycyzmu europejskiego, chwaląc jego siłę twórczą. Cytuję: 

Nie jest ta dwuznaczność paradoksalna, ponieważ wśród tej konfuzji utwierdzamy wyróżniającą cechę kultury europejskiej w jej formie dojrzałej, mianowicie jej zdolność do kwestionowania samej siebie, do porzucenia ekskluzywności własnej, jej wolę spoglądania na siebie samą oczami innych. (…) wolno twierdzić, że w tej samej epoce, kiedy Europa, być może dzięki zagrożeniu tureckiemu, doszła do jasnej świadomości swojej identyczności kulturalnej, zakwestionowała ona wyższość swoich własnych wartości i uruchomiła proces nieustającej samokrytyki, który miał stać się źródłem zarówno jej siły, jak rozmaitych jej słabości i jej podatności na zranienia.

Więcej na stronie Miesięcznik ewangelicki / Numer 9 (29) 2015

Кшиштоф Чижевски о кризисе мультикультурности.

Мы благодарим за предоставление текста К. Чижевского, "Месенчник Эвангелицки", главного редактора Томаша Минцера, а также Лукаса Скурчинского.

Оригинал на польском:

«Политика мультикультурализма состоит не в том, чтобы создать какой-то музей под открытым небом, представляющий прелестную картинку взаимной и вечной любви» – с Кшиштофом Чижевским беседует Майя Яшевска.

Więcej na stronie Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI