Krzysztof Czyżewski - Honorowy Ambasador Wschodu 2020 r. i Jego słowa do Laureatów 2021 roku


 

 
 
Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny Polski Wschodniej oraz jej pogranicza. W 2020 roku Krzysztof Czyżewski otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu, w 2021 roku   wygłosił laudację dla wszystkich laureatów.
 
 
 

 

AMBASADOR WSCHODU – PODZIĘKOWANIE

 

            Tytuł Ambasadora Wschodu to dla mnie zaszczyt. Dziękuję. Ačiū. Дзякуй. Дякую. Rahmat. A groysn dank. Wybrałem Wschód dla trudnego i bogatego pogranicza, dla mirnej duszy, dla współistnienia ludzi i natury strzeżonych świętym prawem gościnności. Są to wartości, których coraz trudniej bronić we współczesnym świecie, coraz bardziej wykorzenionym z duchowości, niegościnnym, pociętym murami raniącymi ekologiczną i międzyludzką tkankę łączną. Wschód, bardziej niż kierunek geograficzny, oznacza dla mnie kierunek duchowy. I on jest dzisiaj najbardziej zagrożony.

            Bycie Ambasadorem Wschodu staje się coraz większym wyzwaniem. Granica polsko-białoruska w ostatnich miesiącach przeobraziła się w miejsce zagrożenia dla naszego państwa, a jednocześnie miejsce niewyobrażalnych ludzkich tragedii. To zewnętrzna granica Polski i Unii Europejskiej, a zarazem wewnętrzna granica Europy i ludzkiego sumienia. Wszyscy zdajemy teraz trudny egzamin z tego dramatu. Na naszych oczach dochodzi do rozłamu tego, co nigdy nie powinno być od siebie oddzielone. Bo nie może być przecież tak, że patriotyzm zostanie przeciwstawiony postawie chrześcijańskiej, że strzeżenie bezpieczeństwa własnego domu obróci się w obojętność na los ludzi w drodze. Nie może być tak, że człowiek stanie się anty-państwowy, a państwo anty-człowiecze. Jeżeli do tego by doszło, zwycięstwo będzie po stronie wrogich nam, antypolskich, antyeuropejskich, nieludzkich reżimów.

            W przestrzeni tego właśnie dramatu, którego dzisiaj symbolem ale też bolesną realnością jest granica polsko-białoruska, działają rzesze wspaniałych ludzi pogranicza – w społecznościach lokalnych, w akcjach humanitarnych, w służbach mundurowych, samorządach, parafiach i stowarzyszeniach obywatelskich. To oni są dla mnie prawdziwymi Ambasadorami Wschodu. Gdyby ten tytuł miał jakąś postać materialną, to podzieliłbym go do ostatniego kawałka, do ostatniego grosza albo okruszka i rozdał im wszystkim. Nisko się kłaniam obywatelkom i obywatelom Wschodu, dumnym ze swoich korzeni i chcącym pokazać, że są obecni w naszym kraju budując most tam, gdzie jego wrogowie chcieliby widzieć przepaść.

 

                                                                       Krzysztof Czyżewski

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI