Malarstwo Józefa Charytona

4 września 2004 roku w Galerii Papuciarnia w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Malarstwo Józefa Charytona". Wernisaż zorganizowany przy okazji "Tratwy Muzykantów 2004". Wystawę można było oglądać do końca listopada 2004. 


Biografia Józefa Charytona 

Józef Charyton urodził się 8 XI 1909 roku we wsi Krupice. Był czwartym z jedenaściorga dzieci w rodzinie Emillii Okieńczuk i Stanisława Charytona. Przodkowie Charytona pochodzili z holenderskiej miejscowości Vischendorf. W 1921 roku rodzina sprzedaje gospodarstwo w Krupicach i przenosi się do miejscowości Tumin gdzie gospodaruje na 40 ha gruntów. Zbyt duży obszar ziemi sprawia, że rodzina i to gospodarstwo sprzedaje, przenosząc się do Wysokiego Litewskiego (obecna Białoruś) gdzie kupuje młyn. W Wysokim Litewskim Charyton ukończył szkołę powszechną oraz zaocznie gimnazjum. Następnie w roku 1928 rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie. Jednak po roku zrezygnował z edukacji w tej szkole. 

Nigdy nie skończył żadnej wyższej szkoły plastycznej, ani malarskiej był tylko przez pół roku (jeden semestr) wolnym słuchaczem (wówczas nazwa ta brzmiała „student nadzwyczajny”) na Wydziale Malarstwa i Rzeźby krakowskiej ASP na przełomie 1931/32. 

W 1932 roku wraca do Wysokiego Litewskiego gdzie pracuje jako fotograf i urzędnik w gminie, maluje portrety i krypty kościelne. 

W czasie II wojny światowej dom Charytonów w Wysokim Litewskim sąsiadował z gettem. Z okien domu codziennie obserwował ogromną tragedię, codzienne egzekucje, śmierć znanych i bliskich mu osób. Charyton postanowił, że jeśli uda mu się przeżyć musi zachować świadectwo prawdy o Holokauście. 

Więcej na stronie www. nawschodzie.pl


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI