Kirkut

21 maja 2002 w Galerii Papuciarnia odbyło się otwarcie wystawy pt. "Kirkut" - prace dzieci z pracowni plastycznej i ceramicznej, prowadzonej przez Wiesława Szumińskiego i Renatę Mackiewicz. Wystawa była prezentowana w ramach uroczystości odsłonięcia kamienia poświęconego pamięci Żydów sejneńskich.


Niewielki pagórek na skraju miasteczka porośnięty starymi, rozłożystymi sosnami, krzakami bzu, dzikiego głogu i pokrzywą. W ich gąszczu potknąć się można o sterczący z ziemi tu i ówdzie kamień pokryty zatartą przez deszcze płaskorzeźbą i napisami. 

Tak wyglądają teraz kirkuty w Puńsku, Krasnopolu, Przerośli, Bakałarzewie – małych miasteczkach rozsianych między wzgórzami Suwalszczyzny. Taki jest też kirkut sejneński. 

Jesienią ubiegłego roku stanął na nim przypominający macewę kamień – znak naszej pamięci o leżących w tym miejscu żydowskich mieszkańcach miasteczka. Całą minioną zimę sejneńskie dzieci rzeźbiły w glinie symbole, które widniały na nagrobkach kiedyś stojących gęsto na kirkucie w ich miasteczku. Później odlały swoje rzeźby w betonie, aby w przyszłości mogły one znaleźć swoje miejsce w murze, który zbudowany będzie wokół kirkutu. A jeszcze później wpisały w formy macew wiersz Jerzego Ficowskiego poświęcony pamięci Janusza Korczaka i z powstałych linorytów "napisały" swoją własną książkę. Ich prace można teraz obejrzeć w Galerii "Papuciarnia" Ośrodka "Pogranicze" – sztuk, kultur, narodów.

Kirkut. Rzeźby w glinie


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI