Dragan Klaić, Mobilność wyobraźni. Międzynarodowa współpraca kulturalna. Przewodnik, Warszawa 2011
Jak powinna wyglądać międzynarodowa współpraca kulturalna w szerokiej perspektywie kreowania zintegrowanego obszaru kultury europejskiej? Publikacja przedstawia międzynarodowe projekty jako rozbudowaną strategię rozwojową, nie lekceważąc specyfiki, różnorodności, ale też i ograniczeń systemów kultury różnych krajów. Stanowi niezbędne narzędzie dla wszystkich osób zajmujących się kulturą zawodowo.
Dragan Klaić (1950-2011) – był teatrologiem i analitykiem kultury oraz stałym członkiem Fundacji Felix Meritis w Amsterdamie, uczestniczył w licznych konferencjach i sympozjach naukowych. Wykładał m.in. Politykę Sztuki i Kultury na Uniwersytecie w Lejdzie. Pracował jako doradca, wydawca, eseista, badacz i szkoleniowiec. Jego zainteresowania obejmowały: współczesne sztuki performatywne, europejskie strategie kulturalne, strategie rozwoju kulturalnego i kulturalnej współpracy międzynarodowej, interkulturalizm i pamięć kulturową. Był jednym z założycieli "European Theater Quarterly Euromaske", oraz szefem Theater Instituut Nederland oraz European Network of Information Centers for the Performing Arts (IETM), a także European Forum for the Arts and Heritage (obecnie Culture Action Europe).
Był autorem raportu Europe as a Cultural Project (Europa jako projekt kulturalny), a także licznych artykułów i książek, z których najnowsza Mobility of Imagination, a companion guide to international cultural cooperation ukazuje się właśnie z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego z okazji Europejskiego Kongresu Kultury.
Dragan Klaić często odwiedzał Polskę, wspierał Lublin w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wstęp do ksiąźkiMobilność wyobraźni i wspomnienie o Klaiću napisał Krzysztof Czyżewski, autor aplikacji Lublina w konkursie o tytuł ESK2016.
Dragan Klaić, Mobilność wyobraźni. Międzynarodowa współpraca kulturalna. Przewodnik, Warszawa 2011
Wydawcy: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Narodowy Instytut Audiowizualny
Redakcja merytoryczna: Ewa Kolankiewicz, Marcela Wasilewska (Federacja Centrum Szpitalna)
Projekt graficzny: Grzegorz Laszuk
Książka powstała na zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego z okazji Europejskiego Kongresu Kultury /www.culturecongress.eu