25 listopada 2011 - Nagroda Marszałka dla Małgorzaty i Krzysztofa Czyżewskich + przemówienie Marszałka

Małgorzata i Krzysztof Czyżewscy odebrali z rąk Marszałka Dworzańskiego nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Stało się to podczas VII edycji sympozjonu "Warto zapytać o kulturę", które w tym roku gościło w Krasnogrudzie.


Tym razem tematem przewodnim sympozjonu stało się odrodzenie miejsca we współczesnej kulturze oraz jakie wizje i doświadczenia towarzyszą jej tworzeniu.

 Przemówienie Marszałka Województwa Podlaskiego Jarosława Dworzańskiego

Trzy główne panele dyskusyjne prowadzili Krzysztof Rutkowski (profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pisarz, dziennikarz i tłumacz), Aleksandra Wasilkowska (autorka wielu instalacji w przestrzeni publicznej, w galeriach oraz współautorka wystawy„Szukanie ojczyzny: Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza”) oraz gospodarz miejsca, Krzysztof Czyżewski.

Obszerna relacja fotograficzna z Sympozjonu do obejrzenia tutaj.

W trakcie sympozjum odbyła się gala wręczenia dorocznej Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie kultury. Wręczając statuetkę Marszałek Jarosław Dworzański mówił o wyjątkowości Krasnogrudy, oraz o nadziejach, jakie wiąże z przyszłą pracą Międzynarodowego Centrum Dialogu. 

Za Wrotami Podlasia przywołujemy kilka fragmentów z uzasadnień do wniosków o przyznanie nagrody właśnie Czyżewskim, jakie wpłynęły do Urzędu Marszałkowskiego. 

Rewitalizacja zabytkowego zespołu dworskiego w Krasnogrudzie jest pierwszym w regionie przykładem twórczego odtworzenia form architektonicznych Polskiego Dworu (…) a stworzenie w tym miejscu Międzynarodowego Centrum Dialogu jest ewenementem na skalę Polski i jedną z niewielu tak wielkich i twórczych inwestycji w dziedzinie kultury. Poprzez związki Krasnogrudy z osobą Czesława Miłosza na kulturalnej mapie Polski powstało miejsce znaczące dla jego życia i twórczości, które w nadchodzących latach może stać się centrum życia intelektualnego i duchowego kraju. (…) Stworzenie MCD w Krasnogrudzie w istotny sposób nie tylko wzbogaca region, swym poziomem dorównując, a nawet przewyższając, osiągnięcia ogólnokrajowe, ale jest również trwałą inwestycją w dobro kultury Polski i Europy.

Małgorzata Sporek-Czyżewska i Krzysztof Czyżewski (…) tworzą w małym miasteczku (…) dzieła wielkie. To dzięki Nim i ich współpracowników nasza Mała Ojczyzna staje się pluralistyczna, szukająca prawdy o własnej historii, budująca nową tożsamość – demokratyczna i tolerancyjną. Ich ciężka praca (…) jak swoiste catharsis, wyzwala dialog o naszej wspólnej tradycji. Tej, którą powinniśmy uważać za najbardziej cenną: Miłosza, Venclovy, Giedroycia, Osadczuka czy Turowicza.

(…) Stworzenie w Krasnogrudzie nowej placówki na mapie kulturowej Polski dedykowanej pracy na rzecz wielokulturowości, tolerancji i budowania mostów pomiędzy narodami jest piękną promocją dziedzictwa kulturowego, które stanowi dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, jak również dorobek naszych czasów. Działania placówki w sferze kultury przyczynią się do rozwoju regionu oraz promocji Ziemi Sejneńskiej i Województwa Podlaskiego tak w kraju, jak i za granicą.

Stworzenie tej nowej placówki wiąże się nierozerwalnie z osobą Pani Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej, która jest człowiekiem niebywale pracowitym i otwartym na nowe działania na rzecz wielokulturowości, tolerancji i budowania mostów pomiędzy narodami (…) Pomysły i działania w zakresie odkrywania lokalnej historii, narodowej i regionalnej tożsamości oraz popularyzowania dziejów wielokulturowego dziedzictwa Polski i jej sąsiadów zamienia w konkretne inicjatywy.

Za sprawą niesłabnącego zaangażowania Pana Krzysztofa Czyżewskiego MCD w Krasnogrudzie stanowi cenną spuściznę przeszłości, kształtuje współczesne oblicze kultury i sztuki oraz wytycza przyszłe drogi ich rozwoju. Ponadto jest ważnym ogniwem w tworzonej przez Pogranicze sieci laboratoriów praktyk interkulturalnych. Przyszli inicjatorzy i animatorzy tych laboratoriów z różnych krajów uczyć się tu będą tajników rzemiosła budowniczych mostów i tego jak przekładać tę wiedzę na rzeczywiste potrzeby społeczności lokalnych.

Artykuły o nagrodzie w prasie:

Prasa o sympozjum:


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI