Stare dokumenty sejneńskie

12 kwietnia 2004 roku w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Stare dokumenty sejneńskie". Wernisaż odbył się przy okazji Wiosennego Spotkania, poświęconego prezentacji i promocji pierwszego numeru "Almanachu Sejneńskiego".


Wystawa dokumentów pochodzących z zasobów sejneńskiego Archiwum Parafialnego. Dokumenty z XVI, XVII, XVIII wieku - materialne świadectwo o zakonie dominikańskim, dawnych właścicielach miasta i okolic. 

Fot : I. Poczobut

Od chwili, kiedy powstały przedstawiane na wystawie dokumenty, kiedy żyli ludzie zarówno znani z nazwiska, jak i Ci, których imion nie zapisano, dzieli nas wiele czasu, a łączy miejsce - urodzenia, zamieszkania, sentymentu, ojcowizna, mała ojczyzna. Nie ma społeczności bez przeszłości, nie ma żywych bez tych, którzy chodzili przed nami ścieżkami przez puszczę, gościńcem, ulicami miasta.

Dzieje Sejn nie są łatwe do prześledzenia, wiele przekazów bezpowrotnie zaginęło, uległo zniszczeniu, rozproszeniu. To, co przetrwało, co jest ważne i interesujące, pokazujemy dziś. Dokumenty pochodzą z zasobów sejneńskiego Archiwum Parafialnego, a stanowią pozostałość po dominikanach, dawnych właścicielach miasta i okolic.

Proponujemy Państwu wyprawę w przeszłość, począwszy od powstania osady należącej do kniazia Wiśniowieckiego - dokument z 1522 roku - poprzez różne epizody: gospodarcze, społeczne, kulturowe istnienia miasta i klasztoru aż do początku XIX wieku. Pojawią się na kartach dokumentów szlachetnie urodzeni panowie oraz „pracowici" chłopi, Polacy, Litwini, Rusini i Żydzi, tworząc wielokulturową mozaikę dawnych Sejn.

Mamy nadzieję, że ta ekspozycja nie tylko przybliży przeszłość, ale ożywi nasze zainteresowanie tym, co było, wczoraj, przedwczoraj, niegdyś...
 
Materiały opracował i wstęp przygotował dr Dariusz Główka - Zakład Historii i Kultury Materialnej Średniowiecza i Czasów Nowożytnych. Instytut Archeologii i Etnologii PAN-u. 
 
W prasie: Ożywiają przeszłość, 16 kwietnia 2004, Gazeta Współczesna

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI