Małgorzata Sporek-Czyżewska

Animatorka kultury. Urodziła się w 1959 roku. Ukończyła polonistykę na Uniwerstytecie Warszawskim i teatrologię w Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

W latach 1981-84 była członkiem grupy teatralnej „Gardzienice” .

W latach 1984-89 jednym z twórców teatru „Arka” w Poznaniu, w tym samym czasie uczestniczyła w cyklicznych spotkaniach kulturalnych w Czarnej Dąbrówce pt. „Wioska Artystyczna”.

W czerwcu 1989 roku jedna z założycieli Fundacji „Pogranicze”, a także współtwórczyni Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach – nowoczesnego centrum kulturalnego, zajmującego się problematyką wielokulturowych regionów Europy Środkowo-Wschodniej.

Od 1990 roku pracownik Ośrodka. Jest współtwórczynią projektów prowadzonych przez „Pogranicze”, m.in. takich jak: Środkowoeuropejskie Forum Kultury, Otwarte Regiony Europy Środkowo-Wschodniej (Siedmiogród, Bośnia, Bukowina, Spisz), Szkoła Pogranicza, Pamięć Starowieku, Człowiek Pogranicza, Camera Pro Minoritate, Café Éuropa.

Razem z Wojciechem Szroederem prowadziła program edukacyjno-kulturowy „Klasa Dziedzictwa Kulturowego”, poświęcony poznawaniu wielokulturowego dziedzictwa najbliższej okolicy, jak i wieloetnicznych regionów Europy Środkowo-Wschodniej oraz teatralną grupę młodzieżową „Teatr Sejneński” (jest m.in. współtwórczynią spektakli „Dybuk” i „Wijuny”) i Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego. Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w 2012. Małgorzata Sporek Czyżewska   otrzymała  Złotą Gwiazdę Dyplomacji Litwy


Panel realizatorów "Dybuka" na stulecie światowej premiery 09.12.2020 - Panel „Dybuk dzisiaj czytany” z udziałem Pogranicza w  Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.  Dyskusja w wersji online na stronie internetowej, na kanale YouTube oraz na fanpage'u Instytutu o godz. 17.00.
Pogranicze na Litwie 2-3 lipca - spotkania i prezentacje z udziałem Małgorzaty i Krzysztofa Czyżewskich 
Radio dla Ciebie - o Pograniczu "Mnie się to podoba" - rozmowa redaktor Beaty Jewiarz z Małgorzatą i Krzysztofem Czyżewskimi
"Losy posłuchane" na 5. edycji Festiwalu Ekodzieło 11 czerwca, DKF w GOK „Promyk” w Bystrej, godzina 19.00
W Kownie przyznano tytuł Człowiek Tolerancji 2018 24 lutego 2019 roku - uroczystość przyznania tytułu "Człowiek Tolerancji 2018" z udziałem Małgorzaty i Krzysztofa Czyżewskich.
Kolacja Mistrzów EFC 2018 z udziałem przedstawicieli Zespołu Pogranicza Małgorzata i Krzysztof Czyżewscy wraz z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego wzięli udział w Kolacji Mistrzów organizowanej przez Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czerneckiego EFC (29 lipca 2018, Gdynia)          
Krzysztof Czyżewski na Obywatelskich Dniach Skupienia 24-27 czerwca odbędą się w Niepołomicach Obywatelskie Dni Skupienia. Wśród uczestników wydarzenia będzie Krzysztof Czyżewski, który weźmie udział w warsztatach i debatach, zarówno jako mówca, jak i moderator.            
O Silva Rerum w radiu mówi Małgorzata Sporek-Czyżewska SILVA RERUM, CZYLI "RZECZY RÓŻNE", OPOWIEŚĆ O WSPÓLNEJ POLSKO-LITEWSKIEJ HISTORII Z POGRANICZA
Benefis Andrzeja Strumiłły z udziałem Orkiestry Klezmerskiej Rozmowę z bohaterem wieczoru i jego gośćmi poprowadzi Małgorzata Sporek-Czyżewska, 21 października 2017, SOIK Suwałki, g. 18.00-20.00
Pogranicze w Łodzi Udział Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej w konferencji naukowej "Polski film antropologiczny. Między nauką a sztuką"; Łódź 12-13 października 2017.
Barbara Gruszka-Zych o Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie  Artykuł "Zaufaj pierwszemu kamieniowi" Barbary Gruszki-Zych w tygodniku katolickim "Gość Niedzielny" z 9 lipca 2017r., nr 27
Pogranicze - Miłosz - Sankt Petersburg 9-10 czerwca 2017 Małgorzata Sporek-Czyżewska oraz Krzysztof Czyżewski na konferencji w Sankt Petersburgu "Соприкосновение/ Dotknięcie/ Prisilietimas". 
Współpraca Pogranicza ze studentami judaistyki 15 maja – wykład Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Kongres Kultury w PKiN w Warszawie z udziałem Pogranicza. 7-9 października 2016. Czego centrum (nie)uczy się od peryferiów? -  dyskusja z u działem Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej.  8 października,  godz. 10.00 - 12.00, sala C
Odsłonięcie schodów Czesława Miłosza w Wilnie 26.09. 2016, z udziałem Ireny Veisaite i  Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej
Claudio Magris o POGRANICZU "Pogranicze, gdzie rodzi się poezja" tekst w książce Claudio Magrisa "O demokracji, pamięci i Europie Środkowej". Publikacja w przekładzie Joanny Ugniewskiej została wydana przez Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krakowie.
Pogranicze w Sankt Petersburgu 8-9 czerwca w Sankt   Petersburgu, międzynarodowa konferencja „Miłosz-Venclova-Brodski. Wschodnia Europa: Przestrzeń dialogu kultur”.
Miłosz. Biografia - prezentacja książki wydanej w języku litewskim W tym roku ukazało się tłumaczenie książki Andrzeja Franaszka "Miłosz. Biografia". Spotkanie wokół książki / 6 czerwca 2015 r / godz. 14:00 / Muzeum Regionu Kiejdańskiego, sala krzyży  Vincasa Svirskisa (Didžioji g. 19).
"Człowiek pogranicza"- wykład i spotkanie z Małgorzatą Sporek-Czyżewską i Krzysztofem Czyżewskim w Stowarzyszeniu "Drogami Tischnera"  Konferencja 'Kim jest człowiek?' - X Ogólnopolska Konferencja Filozoficzna dla Nauczycieli i Wychowawców.
1

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI