Tomas Venclova - Człowiek Pogranicza 2001

Poeta, eseista, tłumacz, badacz literatury. Urodzony w 1937 roku w Kłajpedzie. Ukończył filologię litewską na Uniwersytecie Wileńskim. Uczęszczał na seminarium Jurija Łotmana w Tartu. Dysydent, członek litewskiej Grupy Helsińskiej. Wyemigrował do USA w 1977 roku. Wykłada literatury słowiańskie i język litewski na uniwersytecie w Yale. Jako poeta zadebiutował w 1957 roku. W roku 1972 ukazał się jego pierwszy i jedyny w sowieckiej Litwie tom wierszy pt. Znak mowy. Tłumaczył na litewski m.in. Achmatową, Cwietajewą, Szymborską, Audena, Barańczaka, Baudelaire’a, Brodskiego, Eliota, Frosta, Herberta, Jarry’ego, Joyce’a, Mandelsztama, Miłosza, Norwida, Pasternaka. W Polsce ukazały się dotychczas: tom wierszy Rozmowa w zimie, wybór esejów Kształty nadziei i Aleksander Wat – obrazoburca. W jubileuszowym wydaniu Trzech zim Czesława Miłosza ukazał się jego esej Z wierszy bałtyckich. Jego wiersze tłumaczyli na język polski: S. Barańczak oraz Cz. Miłosz, W. Woroszylski, A. Rybałko, A. Kuzborska. Laureat wielu międzynarodowych nagród. W 2000 roku wyróżniony Nagrodą Państwową Litwy. Mieszka w New Haven. 

 


FOTO. TOMAS VENCLOVA – ŚWIĘTO CZŁOWIEKA POGRANICZA 10 grudnia 2017 rok, Biała Synagoga w Sejnach, godz. 16.00.  Tomas Venclova obchodzi w tym roku jubileusz 80-lecia.
Jubileusz 80-lecia Tomasa Venclovy Tomas Venclova "Człowiek Pogranicza - 2001" kończy 80 lat.  
29 maja 2012 - Spotkanie Tomasa Venclovy z licealistami O godz. 10.30 w Krasnogrudzie odbyło sie spotkanie uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie z Tomasem Venclovą, poetą, uhonorowanym tytułem Czlowieka Pogranicza.
26 maja 2012 - spotkanie z Tomasem Venclovą  W dworze w Krasnogrudzie odbyło się spotkanie Tomasem Venclovą. Poetą, tłumaczam i Człowiekiem Pogranicza.
Tomas Venclova oraz Instytut Wielkiego Księstwa Litewskieg laureatami nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia  wyróżnienie za budowanie dobrosąsiedzkich stosunków w Europie Środkowo-Wschodniej.Laudację wygłosił Krzysztof Czyżewski
Leonidas Donskis i Tomas Venclova - korespondencja W Kolegium Europy Wschodniej   im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego ukazała się   książka Leonidas Donskis i Tomas Venclova Poszukiwanie optymizmu w epoce pesymizmu. Europa Wschodnia – przeczucia i prognozy,  w przekładzie Małgorzaty Gierałtowskiej.
Odznaczenie "Bene Merito" dla Tomasa Venclovy za działalność na rzecz Polski w świecie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uhonorowało poetę 16 listopada 2015r.
Jeszcze o konferencji w Sankt-Petersburgu. Jacek Cieślak w "Rzeczpospolita"  Czesław Miłosz, Josif Brodski i Tomas Venclova byli bohaterami konferencji „Pogranicze jako doświadczenie duchowe”, która odbyła się w Teatrze Aleksandryjskim w Sankt-Petersburgu.
Wystąpienie Tomasa Venclovy w Sankt Petersburgu Tekst wystapienia Tomasa Venclovy na konferencji  "Pogranicze jako doświadczenie duchowe" /  Текст выступления Томаса Венцловы на конференции "Пограничье как духовный опыт". "Для начала прочту свои собственные стихи в русском переводе Владимира Гандельсмана. Они написаны летом прошлого года:
Tomas Venclova. Rozmowa na pograniczu: O Miłoszu, Ameryce, Królewcu i kręgu rodzinnym  Tekst, który ukaże się w nowym numerze Almanachu sejneńskiego
6 października w Wilnie odszedł Ramunas Katilius 6 października 2014 roku w Wilnie we śnie odszedł z tego świata Ramunas Katilius, fizyk i humanista, dysydent i człowiek pogranicza, litewski pobratymca wielkiej trójki poetów: Czesława Miłosza, Josifa Brodskiego i Tomasa Venclovy, przyjaciel Pogranicza, którego gościliśmy od pierwszych "Dialogów o Tolerancji" w 1991 roku w Sejnach po "Europejską Agorę" w Krasnogrudzie w 2011 roku. Miał 79 lat.
Nagroda Petrarki dla Tomasa Venclovy  Nagroda Petrarki dla Tomasa Venclovy, 19 czerwca 2014  
Tomas Venclova odznaczony Orderem Zasługi RP Litewski poeta i tłumacz Tomas Venclova został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP za zasługi w umacnianiu międzykulturowego dialogu.
1 września 2001 - Tomas Venclova - Człowiek Pogranicza 2001 Tytuł "Człowieka Pogranicza" 2001 otrzymał Tomas Venclova, litewski Poeta, eseista, tłumacz, badacz literatury. Urodzony w 1937 roku w Kłajpedzie. Ukończył filologię litewską na Uniwersytecie Wileńskim. Uczęszczał na seminarium Jurija Łotmana w Tartu. Dysydent, członek litewskiej Grupy Helsińskiej.
31 sierpnia - 2 września 2001 - Program uroczystości nadania tytułu "Człowieka pogranicza" Tomasowi Venclowie Uroczystość przyznania tytułu "Człowieka pogranicza" Tomasowi Venclowie. Ideą tego wyróżnienia jest przyznawanie tytułu osobie z Europy Środkowej, która swoim życiem i twórczością przyczyniła się do spopularyzowania etosu pogranicza, a więc postawy tolerancyjnej i otwartej, ze zrozumieniem i szacunkiem odnoszącej się do odmienności innych, przełamującej stereotypy i uprzedzenia, budującej mosty zbliżenia pomiędzy ludźmi innych narodowości i religii. 
Tomas Venclova - Człowiek Pogranicza - przemówienie. Przemówienie Tomasa Venclovy wygłoszone w Białej Synagodze w Sejnach podczas uroczystości przyznania mu tytułu "Człowiek Pogranicza".
Tomas Venclova - człowiek z innej strony Jeżeli coś nas łączy, jak łączyło w przeszłości - są to po prostu  głosy przekorne, głosy, które się nie zgadzają na zastany świat. Tomas Venclova
Plakaty - Stasys Eidrigevičius 31 sierpnia 2001 roku w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy  Plakaty - autorstwa Stasysa Eidrigevičiusa. Wystawa odbyła się w ramach uroczystości przyznania tytułu Człowieka pogranicza Tomasovi Venclovie.
Venclova i Wilno - Krzysztof Furmanek 31 sierpnia 2001 roku w Galerii Papuciarnia w Sejnach odbył się wernisaż wystawy fotografii  Venclova i Wilno autorstwa Krzysztofa Furmanka. Wystawa odbyła się w ramach uroczystości przyznania tytułu  Człowieka pogranicza  Tomasovi Venclovie.
Słoiku, otwórz się rozmowa z Tomasem Venclovą - "Gazeta Wyborcza", 1-2.09.01 Substancja narodowa zamknięta w słoiku gnije bardzo szybko. Najlepsze epoki w historii Litwy to czasy otwartości: renesans, barok, odrodzenie narodowe. Nawet wtedy, gdy Litwini walczyli z wpływami rosyjskimi i polskimi, byli na te wpływy otwarci. To jest dzisiaj nasz najważniejszy problem - czy się otworzymy i będziemy się rozwijać, czy też będziemy gnić zamknięci w swoim grajdołku - mówi litewski poeta i eseista    TOMAS VENCLOVA w rozmowie z Romanem Graczykiem
Venclova ponadgraniczny Urszula Pietroczuk - "Gazeta Wyborcza", 1-2.09.01 W Białej Synagodze, na białym, okrągłym podeście, przy starym, drewnianym stole litewski pisarz Tomas Venclova przyjmował wczoraj w Sejnach swoich gości.
1

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI