LATO W NASZYCH LASACH - wystawa w Krasnogrudzie

Wystawa „Lato w naszych lasach” zrodziła się ze współpracy pomiędzy Fundacją Pogranicze i Nadleśnictwem Pomorze – współgospodarzami terenu na którym znajduje się odrestaurowany dwór wraz z parkiem, siedziba Międzynarodowego Centrum Dialogu.


LATO W NASZYCH LASACH - wystawa fotografii pracowników Nadleśnictwa Pomorze w Krasnogrudzie w budynku Ptaszników

Zapraszamy:

lipiec-sierpień, codziennie, godz. 10.00 – 18.00;

spotkanie z leśnikiem – 18, 25 lipca,  1, 8 sierpnia, godz. 17.00, wstęp wolny

otwarcie wystawy miało miejsce 18 lipca godz. 17.00

Tworząc wystawę chcieliśmy zwrócić uwagę odwiedzających to miejsce, że cuda natury są blisko nas. Wystarczy czasem nie przejść obojętnie, spojrzeć w górę lub pod nogi, żeby je dostrzec.

Naprawdę warto.
Park i otoczenie Dworu Miłosza w Krasnogrudzie są niezwykle cenny przyrodniczo: stare drzewa, jezioro, różnorodność  siedlisk zwierząt i ptaków.
To wszystko jest w zasięgu wzroku.
Gościom, którzy są w Krasnogrudzie po raz pierwszy, należy się wyjaśnienie – dlaczego nazwa „Pomorze”, skoro do morza stąd daleko? Nazwa sięga XVI wieku i oznacza teren, przez który przeszedł „mór”, zaraza, czarna ospa czy dżuma, jak głosi legenda. Pierwsze pisemne wzmianki o osadzie Pomorze pojawiły się w XVII wieku, a od nazwy miejscowości pochodzi nazwa nadleśnictwa.
Autorami prezentowanych fotografii są pracownicy Nadleśnictwa Pomorze oraz członkowie ich rodzin. Wszyscy mieszkają w lesie, w leśniczówkach i na co dzień spotykają rzeczy i zjawiska, o które trudno w mieście. Fotografują z pasją i chcą się podzielić tym, co potrafili zatrzymać w kadrze.
Prezentowane zdjęcia roślin i zwierząt w podpisach zawierają nazwy łacińskie. To uniwersalne imiona, czytelne dla wszystkich bez względu na język, jakim się posługują. Polskie nazwy są często wiernym przekładem nazw łacińskich, „ sylvestris” znaczy „leśny” a „vulgaris” pospolity…
 
Autorami fotografii są:
 
Krzysztof Fiedorowicz – inżynier nadzoru w nadleśnictwie Pomorze. Interesuje się fotografią „ od zawsze”, mieszka na terenie leśnictwa Wigrańce.
Waldemar Palewicz – leśniczy leśnictwa Szlamy, przyrodnik, fotograf.
Aneta Palewicz- pracuje w nadleśnictwie, razem z Waldemarem mieszka w leśniczówce Szlamy.
Piotr i Tomasz Myszczyńscy – ich rodzice są leśnikami, mieszkają w leśniczówce w Posejnelach. Piotr studiuje na Uniwersytecie Warszawskim, Tomasz uczy się w liceum.
 
Aranżacja wystawy - Wiesław Szumiński, artysta plastyk z zespołu Pogranicza.
Współpraca – Ksenija Konopek, prowadzi Pracownię Przyrody w krasnogrudzkim dworze. 
 
 
 
 
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI