Jerzy Ficowski, "Słowo Żydowskie" 17-31 maja 2006

Jerzy Ficowski należał do pokolenia, które od brzemienia czasów wojny nigdy nie mogło się wyzwolić. Zawsze jednak uważałem go za kogoś w tym pokoleniu wyjątkowego, innego, w sposób bardzo własny, swoisty patrzącego na świat. Już od pierwszego tomiku, od "Ołowianych żołnierzy" (1948 r.), a te wiersze pojawiły się w prasie w roku 46, zaskakiwała wizja poety trochę śniona, trochę kontrastowa, trochę z teatru marionetek. Następne lata przyniosły nowe tomy, ale jednocześnie, co w przyszłości będzie tak ważne w twórczości Ficowskiego, pojawiają się przekłady i eseje, temat cygański, temat żydowski, wiersze słynnej Papuszy, tom "Cyganie na polskich drogach". Ficowski także dla naszego wojennego pokolenia odkrywał Schulza, czytałem jego eseje i komentarze Schulzowi poświęcone, a także prozę pisaną pod jego wpływem. Najważniejsze były jednak oczywiście wiersze.


Ukazują się kolejne tomy: "Moje strony świata", "Amulety i definicje", "Pismo obrazkowe", wreszcie, już w 82 roku, w Oficynie Wydawniczej "Nowa" tom "Gryps". Ficowski jest już członkiem KOR-u, do którego wciągnął go jego przyjaciel Jan Józef Lipski i swoją rolę, walkę o Polskę wolną, traktuje z ogromną powagą. Nigdy jednak nie przestaje w jego twórczości istnieć pamięć o wojnie, o Zagładzie. W roku 1980 ukazuje się w podziemiu tom "Odczytanie popiołów". Jest to cykl wierszy o Zagładzie ilustrowanych akwafortami Marca Chagalla wykonanymi specjalnie do zadedykowanych mu strof. 

Dokładnie przed rokiem, odpowiadając na ankietę "Słowa Żydowskiego", Ficowski pisał: Przeżyłem Holokaust. Cudzy. Sam byłem poza zasięgiem jego rażenia. I ten fakt również sprawia, że ja ocalały czuję się jakoś współwinien ich krzywd i zagłady, co zobowiązuje mnie do tym ściślejszego sojuszu i braterstwa Żydów, z ich rozpaczą, radością, nadzieją. 

Czuł się świadkiem, przeżywał bezradność świadka i starał się w swych wierszach pamięć o umierających, mordowanych uczynić konkretną, przekazać dziś żyjącym obraz chwili, przerażający, z trudem mieszczący się w wyobraźni. Jak śmierć sześcioletniej, żebrzącej na Smolnej w roku 1942, albo Wniebowzięcie Miriam zimą tego samego roku. 

Był także tłumaczem. Chciał ocalić od zapomnienia poezję ludową polskich Żydów, przygotowując antologię "Rodzynki z migdałami". Przełożył "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona. 

Miał 82 lata. Pisał o swoim pokoleniu, ...że występują jeszcze rzadkie okazy. Do końca życia nie przestał być świadkiem wzywającym do zachowania pamięci. 

"Słowo Żydowskie" 17-31 maja 2006


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI