Człowiek Pogranicza

Zamierzeniem tego projektu jest upowszechnianie idei i etosu "pogranicza" poprzez możliwie bogatą prezentację sylwetki twórczej i postawy życiowej wybitnego twórcy kultury. Zamierzamy przyznawać tytuł "Człowieka Pogranicza" wybranemu przez nas Środkowoeuropejczykowi, który swym życiem i twórczością szczególnie przyczynił się do spopularyzowania etosu pogranicza, a więc postawy tolerancyjnej i otwartej, ze zrozumieniem i szacunkiem odnoszącej się do odmienności innych, przełamującej stereotypy i uprzedzenia, budującej mosty zbliżenia pomiędzy ludźmi różnych narodowości i religii.

Przyznanie takiego tytułu nie oznacza nagrody w jakiejkolwiek materialnej postaci. Oznacza wysiłek popularyzacji jego dzieła poprzez publikację książek, organizację wystaw, spotkań autorskich i innych prezentacji artystycznych. Kulminacyjnym wydarzeniem tego projektu w ciągu roku będzie trzydniowe międzynarodowe spotkanie poświęcone wybranemu twórcy, z udziałem osób, które przyjadą by przedstawić różne aspekty życia i twórczości "Człowieka Pogranicza", bądź też zaprezentować jemu poświęcone własne dzieła artystyczne. Tytuł Człowieka pogranicza przyznawany jest co dwa lata. 

  • W roku 1999 "Człowiekiem pogranicza" został wybrany przez nas Jerzy Ficowski
  • W roku 2001 tytuł "Człowieka pogranicza" otrzymał Tomas Venclova. 
  • W roku 2003 tytuł "Człowieka pogranicza" otrzymał Arvo Pärt
  • W roku 2005 tytuł "Człowieka pogranicza" otrzymał Bohdan Osadczuk
  • W roku 2009 tytuł "Człowieka pogranicza" otrzymał Claudio Magris.
  •  W roku 2019 tytuł "Człowieka pogranicza" otrzymuje Irena Veisaitė.


Warsztaty na temat Jerzego Ficowskiego  dla kl IIa Gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Sejn
Konferencja Jerzego Ficowskiego (o)pisanie świata (30 V 2016) Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
1O rocznica śmierci Jerzego Ficowskiego  laureata przyznanego przez Pogranicze w 1999 roku tytułu Człowieka Pogranicza. Słuchaj audycji wspomnieniowej w II programie Polskiego Radia
Instytut Filologii Polskiej UP im. KEN w Krakowie, 30-31 V 2016 roku planuje konferencję pt: "Jerzego Ficowskiego (o)pisanie świata"   W 2016 roku minie dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Ficowskiego - I -go Człowieka Pogranicza
Warsztaty wokół Jerzego Ficowskiego  Interaktywne lekcje dla klasy IIa i II d
Tomas Venclova oraz Instytut Wielkiego Księstwa Litewskieg laureatami nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia  wyróżnienie za budowanie dobrosąsiedzkich stosunków w Europie Środkowo-Wschodniej.Laudację wygłosił Krzysztof Czyżewski
Odznaczenie "Bene Merito" dla Tomasa Venclovy za działalność na rzecz Polski w świecie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uhonorowało poetę 16 listopada 2015r.
Arvo Pärt Przełamywanie tabu granicy   Jego wtajemniczenie w trójdźwięk jest fascynującym przykładem zgłębiania i praktykowania etosu pogranicza w życiu i sztuce.
Jubileusz 80 Urodzin Arvo Pärta - laureata tytułu Człowieka Pogranicza przyznanego przez Pogranicze w 2003 roku.  11 września 2015, uroczystości  w Tallinie z udziałem Małgorzaty i Krzysztofa Czyżewskich
Tomas Venclova. Rozmowa na pograniczu: O Miłoszu, Ameryce, Królewcu i kręgu rodzinnym  Tekst, który ukaże się w nowym numerze Almanachu sejneńskiego
Tomas Venclova laureatem Nagrody Forum Współpracy i Dialogu Polska - Litwa W tym roku Forum przyznaje nagrody w dwóch kategoriach: "Idee" oraz "Kultura".  
Wystawa pt. "Misteria dzieciństwa. Jerzy Ficowski"   Zapraszamy do obejrzenia reportażu o wystawie w TVP Białystok 17.05  Reportaż w programie My Romowie/ Ame Roma TVP Białystok  
Zbiory Jerzego Ficowskiego przekazane do NAC Elżbieta Ficowska - żona Jerzego Ficowskiego, przekazała do Narodowego Archiwum Cyforwego zbiory związaną z jego życiem, twórczością, działalnością.
Timothy Snyder odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP  8 stycznia Timothy Snyder odebrał z rąk ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP za popularyzowanie wiedzy o historii Polski.
"Człowiek pogranicza"- wykład i spotkanie z Małgorzatą Sporek-Czyżewską i Krzysztofem Czyżewskim w Stowarzyszeniu "Drogami Tischnera"  Konferencja 'Kim jest człowiek?' - X Ogólnopolska Konferencja Filozoficzna dla Nauczycieli i Wychowawców.
6 października w Wilnie odszedł Ramunas Katilius 6 października 2014 roku w Wilnie we śnie odszedł z tego świata Ramunas Katilius, fizyk i humanista, dysydent i człowiek pogranicza, litewski pobratymca wielkiej trójki poetów: Czesława Miłosza, Josifa Brodskiego i Tomasa Venclovy, przyjaciel Pogranicza, którego gościliśmy od pierwszych "Dialogów o Tolerancji" w 1991 roku w Sejnach po "Europejską Agorę" w Krasnogrudzie w 2011 roku. Miał 79 lat.
RZUT CZARNYM BERETEM. Recenzje ksiązek Jerzego Ficowskiego Ukazały się dwie nowe książki Jerzego Ficowskiego.   „Lewe strony widoków” to najpełniejszy do tej pory zbiór wierszy Ficowskiego. Nad poprzednimi wydaniami wierszy zebranych – wydanym przez Fundację Pogranicze „Wszystko to, czego nie wiem” (też w wyborze i z posłowiem Piotra Sommera) oraz PIW-owską „Gorączką rzeczy” (w szacownej „złotej serii” polskich klasyków) – ma tę przewagę, że ukazuje się po śmierci autora, więc...
Rozmowa z Bietą Ficowskao uroczystościach 90 rocznicy urodzin Jerzego Ficowskiego  Rozmowa Polskiego Radia RDC z Bietą Ficowską. - Nie obchodzę rocznicy jego śmierci, bo nie chcę o tym myśleć, natomiast z radością obchodzę rocznicę jego urodzin i to już jest 90-ta rocznica   
Krzysztof Czyżewski o Jerzym Ficowskim w II programie radia - 90 rocznica urodzin poety   W 90. rocznicę urodzin poety w "Kwadransie bez muzyki"  wspomnienia Krzysztofa Czyżewskiego z Fundacji "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, która przyznała Jerzemu Ficowskiemu pierwszy na świecie tytuł "Człowieka Pogranicza". Rozmowe Joanny Szwedowskiej  
Wspomnienie Katarzyny Meloch o Jerzym Ficowskim  Katarzyna Meloch   Wspomnienie. Jerzy Ficowski (1924 – 2006)   W posłowiu do pierwszej zbiorowej książki wspomnieniowej żydowskich dzieci z Polski, ocaleńców z Zagłady („Dzieci Holocaustu  mówią”), wydanej w Warszawie w 1993 roku Jerzy Ficowski pisał:    
Nagroda Petrarki dla Tomasa Venclovy  Nagroda Petrarki dla Tomasa Venclovy, 19 czerwca 2014  
«  1 2

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI