Surowe oceny, Tomasz Kubaszewski, "Gazeta Współczesna" 9.10.2006

Wiele znanych osób, z Szewachem Weissem, byłym ambasadorem Izraela na czele, pojawiło się w piątek w Sejnach. Zabrakło natomiast miejscowych. 

Bohdan Osadczuk, wybitny dziennikarz, współpracownik paryskiej „Kultury” otrzymał tytuł „Człowieka Pogranicza”.  


Wyróżnienie to przyznaje sejneński ośrodek „Pogranicze” osobom, które działały na rzecz pojednania między narodami. Tytuł otrzymali wcześniej m.in. znany poeta Jerzy Ficowski oraz litewski pisarz Tomas Venclowa. 

86-letni Bohdan Osadczuk jest Ukraińcem, który większość życia spędził w Berlinie. Pisywał do prasy niemieckiej, ukraińskiej oraz polskiej. Mówi się o nim jako o jednym z głównych pomysłodawców tego, że w latach dziewięćdziesiątych Polska, jako pierwsza, uznała niepodległą Ukrainę oraz zaangażowała się po stronie tzw. pomarańczowej rewolucji. Osadczuk doradzał ówczesnym prezydentom obu krajów: Aleksandrowi Kwaśniewskiemu oraz Leonidowi Kuczmie. Dzisiaj uważa, że jego ojczyzna nie potrafiła wykorzystać dorobku tej rewolucji. 

– Wszystko zostało zaprzepaszczone – twierdzi. 

„Człowiek Pogranicza” surowo ocenia współczesny świata. Uważa, że zmiany, które dokonały się w Europie Wschodniej, w tym w Polsce, okazały się powierzchowne. Pojawia się tęsknota za dawnym systemem, duże poparcie zdobywają populiści i nacjonaliści. 

– Młodzi, wykształceni ludzie nie interesują się polityką, nie chcą w niej uczestniczyć – narzeka Osadczuk. – Wybierają inne dziedziny, jak chociażby finanse. 

Zarówno jego wykładu, jak i innych prelegentów słuchali głównie oni sami. Mieszkańców miasta można było policzyć na palcach jednej ręki. Do tego typu sytuacji doszło na imprezach organizowanych przez „Pogranicze” nie pierwszy raz. 
W piątek na uroczystym wręczeniu tytułu nie pojawił się nikt z przedstawicieli lokalnych władz. Jak się okazuje, nie było to przypadkowe. 

Tomasz Kubaszewski 
"Gazeta Współczesna" 9.10.2006 r.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI