Zmarł Bohdan Osadczuk, orędownik pojednania polsko-ukraińskiego

W Berlinie zmarł profesor Bohdan Osadczuk, ukraiński inteligent, sowietolog, dziennikarz, nazywany "przyjacielem Polski". Miał 91 lat. 


Bohdan Osadczuk, pseud. Berlińczyk, Alexander Korab był publicystą i badaczem historii Europy Środkowo - Wschodniej. Był członkiem Rady Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. 

Po wojnie pracował dla Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie. Następnie publikował w "Die Neue Zeitung", niemieckojęzycznym dzienniku, założonym przez Amerykanów. W 1950 roku uczestniczył w berlińskim antykomunistycznym Kongresie Wolności i Kultury gdzie poznał Jerzego Giedroycia i Józefa Czapskiego. W wyniku tego spotkania zaczął wydawać niemieckojęzyczny biuletyn informacyjny "Głosy na temat kwestii Europy Wschodniej", finansowany ze środków Instytutu Literackiego w Paryżu. Od tego czasu współpracował z paryską "Kulturą". 

Od lat 50. był berlińskim dziennikarzem i korespondentem kilku pism, komentatorem spraw dotyczących Europy Wschodniej. Przez wiele lat występował jako komentator w jednym z niemieckich programów telewizyjnych. Od 1966 roku był profesorem historii najnowszej Europy Wschodniej na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W latach 80. był wydawcą pisma niezależnych intelektualistów ukraińskich na emigracji pt.: "Widnowa". 

W 1984 roku został wyróżniony Nagrodą Przyjaźni i Współpracy "Kultury". Odznaczony między innymi Orderem Orła Białego i Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego. W 2005 roku otrzymał tytuł "Człowieka Pogranicza", w 2007 roku nagrodę im. Jerzego Giedrycia. W 2009 roku w uznaniu dorobku naukowego oraz działań na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego minister spraw zagranicznych RP nadał mu Odznakę Honorową "Bene Merito". 

Od lat 60. był jednym z najbardziej znanych w Niemczech komentatorów wydarzeń w krajach bloku radzieckiego, był też korespondentem szwajcarskiego "Neue Zuercher Zeitung".

19.10.2011, (bart, ula)
Źródło: wp.pl


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI