Tabor idzie do nieba, Wiesław Kot, "Wprost" 21.05.2006

Uwielbiał być na marginesie. I pisać o tych, których odsuwano na margines: Żydach, Cyganach, Białorusinach. Ze ścian jego gabinetu uśmiechały się cygańskie diabełki z wosku, węgielka wyjętego z ogniska i strzępów warkocza Cyganki. Z ramek - fotografia Bronisławy Wajs-Papuszy, cygańskiej poetki. I malunki Nikifora z czasów, kiedy uważano go wyłącznie za dziwowisko dla krynickich kuracjuszy.


Przyjaciół kompletował z przedwojennych książek telefonicznych. Imponował mu taki Stanisław Gilowski z Jarosławia (w 1933 r. numer telefonu 225). Bo Gilowski prowadził w tym miasteczku kino Uciecha, łaźnię rzymską, fabrykę wody sodowej i zakład pogrzebowy. Człowiek pogranicza. Nad chanukowymi świeczkami przesiadywał Ficowski z "bractwem cmentarnym" - starymi Żydami, którzy w getcie stracili wszystko. Godzinami wystawali na progach kamienic przy placu Grzybowskim - w jednym miejscu, które przypominało im przedwojenne Nalewki. Przez pół dnia potrafił wodzić palcem po planie przedwojennego Drohobycza, śledząc kroki Brunona Schulza. Gimnazjalnego nauczyciela rysunków, z którego uczniowie darli łacha. Bo ten drobny i nieśmiały Żyd uwielbiał malować długonogie piękności z biczykiem. Ficowski napisał nawet do niego list, ale Schulza szybciej dosięgła gestapowska kula. Kontynuował tę znajomość w literaturze. Jego poetyckie opracowanie "Regiony wielkiej herezji" przypomniało światu, że w prowincjonalnym Drohobyczu tworzył jeden z największych prozaików XX wieku. 

A wiersze i prozę poetycką samego Ficowskiego czytywali tylko koneserzy i poloniści. Z tym, że jeden jego wiersz zna na pamięć cała Polska. Zaczyna się od słów: "Jadą wozy kolorowe...". 

Wiesław Kot 
"Wprost" 21.05.2006


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI