Przemówienie Władysława Bartoszewskiego

Bohdan Osadczuk – „Człowiek Pogranicza” 
Fundacja Pogranicze, Sejny, 6. 10. 2006 r. 
(przemówienie odczytane podczas uroczystości)


Uważam za prawdziwe wyróżnienie możliwość zabrania głosu z okazji odznaczenia Bohdana Osadczuka znaczącym moralnie tytułem „Człowiek Pogranicza” za lata 2005-2006. Mam wielką przyjemność znać Bohdana Osadczuka od 30 lat. Spotkałem Go, wyposażony w rekomendację nieżyjącego już polskiego pisarza Wiktora Woroszylskiego, w Berlinie Zachodnim, jako bardzo czynnego politycznie korespondenta „Neue Zürcher Zeitung”, jednego z najważniejszych politycznych dzienników Europy. Równoczesna działalność Osadczuka, pisarska i dydaktyczna, na łamach prasy niemieckiej oraz emigracyjnej prasy ukraińskiej i polskiej, jak też wykłady na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie i Uniwersytecie Ukraińskim w Monachium, były znane wszystkim poważniejszym ludziom zainteresowanym problematyką Europy Środkowej i Wschodniej. Dziś jest powszechnie wiadomo, że ten czołowy przedstawiciel dialogu polsko – ukraińskiego był współtwórcą paryskiej „Kultury” i szczególnie zaufanym partnerem politycznym Jerzego Giedroycia, od roku 1950 aż do śmierci wielkiego redaktora. Europa to dla Osadczuka jedność Wschodu i Zachodu a Ukraina i Polska zawdzięczają mu już dziś niezmiernie dużo, choć może nie w pełni świadome są tego oba społeczeństwa. Cieszę się, że III Rzeczpospolita Polska uznała zasługi Bohdana Osadczuka poprzez uczynienie go jednym z kawalerów Orderu Orła Białego, najwyższego odznaczenia, jakim Polska dysponuje. Cieszę się też, że dane mi było Go poznać i że łączy nas stosunek wzajemnego szacunku, zaufania i sympatii. Jako Polak najstarszego czynnego jeszcze publicznie pokolenia, historyk, pisarz i były minister spraw zagranicznych odrodzonej Rzeczpospolitej, wyrażam wielką radość, ze zasługi Bohdana Osadczuka dostrzegane są też przez młodsze pokolenie Polaków z Fundacji „Pogranicze”. 

Ad multos annos Drogi Bohdanie! Potrzebują Cię Ukraina, Polska i Europa. A więc tylko tak dalej! 

Warszawa, dnia 5 października 2006 r.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI