Jerzy Ficowski - Schulzolog.
"Ze względu na moja nazbyt późną datę urodzenia te z niczym nie porównywalne emocje przy pierwszej lekturze dzieła Schulza mogły stać się moim udziałem dopiero w 1942 roku. Tak się zbiegło, że był o ostatni rok życia pisarza. (...) Tuż po pierwszym zachwycie Sklepami cynamonowymi pierwszym gwałtownym postanowieniem było podzięować temu nieznanemu mi dotychczas pisarzowi, o którym nie wiedziałem nic, wyrazić mu wdzięczność za samo jego istnienie".
Zdobyłem przypadkiem adres Schulza - i napisałem naiwnie, z egzaltacją osiemnastolatka, że może go to nic nie obejdzie, ale niech wie, że jest ktoś, dla kogo Sklepy były i są źródłem najwyższego zachwytu i największym objawieniem, że wstyd mi, jak mogłem dotychczas tak nic nie wiedzieć o "największym pisarzu naszych czasów" - i żeby nie pogardził kultem, jakim nieznany młody człowiek go otacza. Jeszcze pytałem o coś, dziękowałem za wszystko, wyrażałem nieśmiałą nadzieję, że doczekam się odpowiedzi. Nie wiedziałem, że adres jest już nieaktualny, że Schulz, wyrzucony do małej izdebki w getcie, stoi u kresu życia, nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo nie w porę wybrałem się z tym listem. Dopiero wiosną 1943 roku - kilka miesięcy po tragicznej śmierci pisarza - doszła mnie wiadomość o tej straszliwej staracie. Wówczas, nie mogłem już liczyć, że powiem mu o moich Sklepach, postanowiłem pisać sobie o tym sobie samemu. Był to także jakiś irracjonalny akt czytelniczej wdzięczności. Zresztą sam zachwyt ciekaw był swych uzasadnień, żądał aktywnego przejawu kultu wobec dzieła Schulza. Lektura podsuwała mi obraz jego osobowości jako geniusza z gatunku tych, którzy tworzyli niegdyś wielkie systemy religijne, lub czarownika, mistrza czarnej magii, którego poprzednicy spłonęli na średniowiecznych stosach."
Fragment pochodzi ze "Znalazłem autentyk - zamiast wstępu"; Jerzy Ficowski, "Regiony wielkiej herezji i okolice. Bruno Schulz i jego mitologia" wydanej przez Pogranicze w roku 2002.
Bruno Schulz. Księga Listów. Zebrał, opracował, wstępem, przypisami i aneksem opatrzył Jerzy Ficowski. Wydawnictwo Literackie, Kraków 1975.
Bruno Schulz. Druga jesień. Do druku podał i posłowiem opatrzył Jerzy Ficowski, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1973.
Bruno Schulz. Listy, fragmenty. Wspomnienia o pisarzu. Zebrał i opracował Jerzy Ficowski. Wydawnictwo Literackie, Kraków-Wrocław 1984.
Bruno Schulz. Republika marzeń. Utwory rozproszone, opowiadania, fragmenty, eseje, rysunki. Wybór, opracowanie i posłowie Jerzy Ficowski. Wydawnictwo Chimera, Warszawa 1993.
Bruno Schulz. Z listów odnalezionych. Słowo wstępne, wybór, objaśnienia Jerzy Ficowski. Komitet Obchodów 100-lecia Urodzin i 50-lecia Śmierci Brunona Schulza przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich. Wydawnictwo Chimera, Warszawa 1993
WIERSZ JERZEGO FICOWSKIEGO DEDYKOWANY BRUNONOWI SCHULZOWI - Drohobycz 1920