Drohobyckie marzenie Jerzego Ficowskiego, Grzegorz Józefczuk, "Gazeta Wyborcza" 17.05.2006

Drohobyckie marzenie Jerzego Ficowskiego 

Na dzisiejszy pogrzeb Jerzego Ficowskiego przyjechała Wiera Meniok z Drohobycza, która organizuje pierwsze na świecie muzeum Brunona Schulza. Autor "Regionów wielkiej herezji" napisał do niej: "Ma Pani we mnie swojego sojusznika i starszego brata" 


- Pan Jerzy mówił, że stracił już nadzieję, że spełni się jego największe marzenie - żeby coś zaczęło się dziać w Drohobyczu w sprawie Schulza - wspomina Wiera Meniok spotkanie z Jerzym Ficowskim w kwietniu 2003 r. Wtedy wraz mężem Igorem Meniokiem, zmarłym przed rokiem twórcą i pierwszym kierownikiem Polonistycznego Centrum przy drohobyckim uniwersytecie, rozmawiali w mieszkaniu Ficowskiego o projekcie Muzeum Brunona Schulza w Drohobyczu, mieście narodzin, życia i śmierci autora "Sanatorium pod Klepsydrą". Bez błogosławieństwa Ficowskiego idea nie miałaby szans, a jej autorzy wystarczającego samozaparcia. - Wtedy z wielką satysfakcją przyjął propozycję patronatu honorowego muzeum - dodaje Wiera Meniok. 

19 listopada 2003 r. muzeum otwarto, a dokładniej - jego wstępną, jednopokojową wersję. Dzięki wsparciu rektora uniwersytetu Walerego Skotnego, Polonistycznemu Centrum przekazano pod opiekę dawny profesorski gabinet artysty w Gimnazjum Władysława Jagiełły (obecnie budynek uniwersytetu), gdzie uczył rysunku i robót ręcznych. Sukces nie przyszedł wcale łatwo, bo część naukowców uniwersytetu nadal marudzi, że zabrano im pokój potrzebny do zajęć ze studentami. - Tymczasem teraz do muzeum zaczynają zgłaszać się wycieczki z całej Europy. Właśnie zapowiedzieli się Niemcy, nie dowierzając, że wstęp do muzeum nic nie kosztuje - śmieje się Wiera Meniok, obecna szefowa Centrum, stypendystka polskiego programu Gaude Polonia. 

Ostatni raz Ficowski napisał do niej w styczniu tego roku. „Ma Pani we mnie swojego sojusznika i starszego brata. Choć z daleka - będę się starał Pani pomagać - choćby wiarą w pomyślność Pani poczynań, prac i przedsięwzięć. A wiem - stąd, widzę z daleka - że, daleka od wszelkiej rezygnacji, wzięła Pani na siebie cały ciężar »okolic sklepów cynamonowych « i że są one w najlepszych rękach ". Muzeum Schulza w Drohobyczu nie ma żadnego budżetu. Pracownicy centrum oprowadzają po nim społecznie. 

Grzegorz Józefczuk, Lublin 
"Gazeta Wyborcza" 17.05.2006


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI