Claudio Magris otrzyma tytuł Człowieka Pogranicza- "wp.pl", 24 lutego 2009
Claudio Magris, wybitny włoski pisarz i felietonista, zostanie uhonorowany tytułem Człowieka Pogranicza, przyznawanym przez Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur i Narodów w Sejnach. Nagroda zostanie mu przyznana w maju.
Ośrodek Pogranicze przyznaje swoje wyróżnienie wybitnym Europejczykom, którzy przez swoją postawę i działalność artystyczną popularyzują idee pogranicza, przełamują uprzedzenia, są otwarci na odmienne kultury, także religijne i etniczne.
- Będziemy zaszczyceni, że będziemy mogli gościć w Sejnach tak wybitną osobę, która zwróciła uwagę swoim życiem i twórczością na dziedzictwo Europy Środkowej. Magris zuniwersalizował swoją sztukę, nie opisuje jednego miejsca, a raczej cały świat - powiedział szef Ośrodka Pogranicze Sztuk, Kultury i Narodów Krzysztof Czyżewski.
Czyżewski chce, by w maju podczas uroczystości przyznania nagrody odbyła się specjalna debata między Magrisem a Tomasem Venclovą.
- Chodzi o to, by ci wielcy ludzie porozmawiali o dwóch symbolicznych miastach pogranicza; o Trieście i o Wilnie - dodał Czyżewski.
Ośrodek Pogranicze wyda także dwie książki Magrisa: Szabla - o losie Kozaków z włosko-bałkańskiego pogranicza, którzy dali się zwieść Niemcom, a potem nie chcąc trafić pod jarzmo sowieckie, popełnili zbiorowe samobójstwo. Drugim wydawnictwem będzie zbiór esejów Itaka.
Claudio Magris urodził się w 1939 r. w Trieście. Pisze o kulturze pogranicza i fenomenie Europy Środkowej. Jego największe dzieło to Dunaj bestseller w historii literatury włoskiej. Jest profesorem Uniwersytetu w Trieście, laureatem prestiżowych nagród europejskich m.in. Herdera, a ostatnio Erazma.
Tytuł Człowieka Pogranicza jest symbolicznym wyróżnieniem i nie jest związany z finansową gratyfikacją. Ośrodek Pogranicze zwykle nagradza jednak bohatera swego wyróżnienia jakimś upominkiem. Są to zwykle rzeźby, obrazy lub przedmioty wykonane specjalnie na tę okazję przez znanych artystów.
Jako pierwszy, w 1999 roku, wyróżnienie Człowiek Pogranicza otrzymał Jerzy Ficowski, znawca twórczości Brunona Schulza i problematyki cygańskiej. Dwa lata później dostał je Tomas Venclova, wybitny pisarz litewski. Trzecie wyróżnienie otrzymał w 2004 roku Arvo Part, estoński kompozytor nowoczesnej muzyki religijnej. W 2006 roku nagrodę otrzymał Bohdan Osadczuk, ukraiński publicysta.
wp.pl, 24 lutego 2009