"Dziedzictwo" – gwasze Miry Żelechower-Aleksiun

3 lipca 1993 w Białej Synagodze w Sejnach odbyło się otwarcie wystawy "Dziedzictwo" – gwasze Miry Żelechower-Aleksiun, artystki z Wrocławia.


Mira Żelechower-Aleksiun (Millerów k. Rostowa 26 III 1941, mieszka we Wrocławiu) studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu, gdzie w 1966 uzyskała dyplom w zakresie malarstwa architektonicznego. Jest autorką kilku realizacji we wnętrzach kościelnych, jednak od początku zajmuje się przede wszystkim malarstwem sztalugowym. Jej pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w Galerii Teatru Kalambur we Wrocławiu w 1967. Do lat 80. malowała sceny figuratywne i portrety. Jej kompozycje krytycy wiązali z nurtem nowej figuracji. Artystka chętnie odwoływała się do tematyki egzystencjalnej, nie unikała też groteski. Uczestniczyła w przeglądowych wystawach i konkursach malarskich, jak Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1967, 1974), wystawy Grupy Realistów w Warszawie (1968, 1969), konkursy im. Jana Spychalskiego w Poznaniu (1975, 1976). W latach stanu wojennego uczestniczyła w ruchu kultury niezależnej. Brała udział w wystawach kościelnych, była też współorganizatorką Krajowego Biennale Młodych "Droga i Prawda" we Wrocławiu (1985, 1987). W 1987 wydarzenie z życia rodzinnego - nawiązanie kontaktu z krewnymi z Izraela - spowodowało zwrot jej zainteresowań ku tradycji i kulturze żydowskiej. Od tej pory ta tematyka dominuje w jej sztuce. Pozostając przy sztuce figuratywnej i emocjonalnej, wykorzystuje symbolikę religijną, często cytuje wprost Pismo Święte, traktując napis jako znak plastyczny. Układa swe prace w cykle zatytułowane: "Warstwy świata", "Ćwiczenia duszy" i "Dziedzictwo". Uczestniczy w życiu wrocławskiej gminy żydowskiej, działa na rzecz zrozumienia i dialogu chrześcijan i Żydów.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI