Sejny. Kroniki Sejneńskie w Madrycie
Pracownia Kronik Sejneńskich z Ośrodka Pogranicze - sztuk, kultur, narodów weźmie udział w festiwalu ETC_2011. Festiwal odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 6 maja w Madrycie.
*Encuentro de Teatro Comunitario* a od tego roku *ETC*, od pierwszej edycji w 2006 roku, bada które zastosowania teatru jako narzędzia społecznej interwencji urosły w liczbie i jakości. Teatr uciśnionych, teatro de la escucha, teatr wynaleziony są codziennością już zakorzenioną w geografii Hiszpanii i łączy je nagły wzrost i dobre prognozy na przyszłość. Nadal jednak działania te, mimo iż obecnie w rozkwicie, nie mają swojego stałego miejsca w którym ich liderzy mogliby dzielić się doświadczeniami w pracy, ideami i planami na przyszłość.
Dlatego też ETC ma na celu bycie punktem spotkania dla popularyzacji teatru społecznego, tkanie sieci łączącej doświadczenia i będącej inspiracją dla nowych projektów teatralnych mocno zaangażowanych w społeczności w których są tworzone.
Jednym z teatrów zaproszonych w tym roku na festiwal są "Kroniki Sejneńskie" działające w Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. "Kroniki Sejneńskie" to istotna część wieloletniej pracy Pogranicza nad budowanie mostów między grupami etnicznymi, narodami, wyznaniami religijnymi i pokoleniami.
Premiera spektaklu odbyła się w 1999 r.; od tego czasu prezentowano go w wielu miastach Polski, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu w 2002 r., oraz w Bośni, na Litwie, w Niemczech i Danii. W kwietniu 2008 r. "Kroniki Sejneńskie" pokazywane były w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku. "Kroniki Sejneńskie" w reżyserii Bożeny Szroeder to przywołana z okruchów pamięci historia ludzi, wydarzeń i miejsc. To historia miasta opowiadana słowami wspomnień najstarszych jego mieszkańców. Za sprawą tych opowieści, pieśni i modlitw brzmiących w różnych językach powstaje scalony obraz bogatej, wielokulturowej cywilizacji sprzed lat. Już trzecie pokolenie młodzieży pracuje nad rozwinięciem tej opowieści, która daje nowe imię ich miejscu zamieszkiwania, tworząc współczesny mit pogranicza, w którym każdy jest u siebie w domu, niezależnie od różnic narodowych czy religijnych, i czuje się spadkobiercą całości wielokulturowego dziedzictwa.
Wystawione zostaną dwa spektakle sejneńskiej grupy, 3 i 5 maja 2011 roku.
W spotkaniu przy okrągłym stole w CaixaForum Madrid: "Od wschodu do zachodu: Pięć europejskich prób przemiany w teatrze" wraz z Eugne van Erven, Jorge Amich, José Moura Soeiro, Angela Segura, weźmie udział Krzysztof Czyżewski. Zaprezentowana zostanie działalność Pracowni Kronik Sejneńskich w perspektywie pracy z lokalną społecznością.
/www.e-teatr.pl, 27 kwietnia 2011/