Pogranicze w Bhutanie - Krzysztof Czyżewski na himalajskich ścieżkach spotkania kultur

Na przełomie stycznia i lutego Krzysztof Czyżewski uczestniczył w niezwykłej podróży do klasztorów buddyjskich i ośrodków kultury w Bhutanie. Wraz z grupą dziesięciu amerykańskich pisarzy, w tym znanych poetów Barbary Ras i Kima Stafforda oraz Wendy Erd z Alaski, pojechał tam na zaproszenie Northwest Writing Institute oraz Stowarzyszenia Pisarzy Bhutanu. Stowarzyszenie to powstało zaledwie dwa lata wcześniej i jest dowodem na rodzące się w tym himalajskim królestwie zainteresowanie literaturą pisaną i dialogiem międzykulturowym. 


                 Bhutan jest krajem ukrytym na południowych stokach i dolinach Himalajów, trudno dostępnym dla odwiedzających. O ile jeszcze mogą docierać tu turyści, choć w bardzo ograniczonej liczbie i za wysoką opłatą, o ile zdarzają się tutaj wizyty religijnych przedstawicieli buddyzmu, o tyle wymiana kulturowa ze światem praktycznie nie istnieje. A jest to kraj o fascynującej kulturze, prawdziwe pogranicze plemion, tradycji kulturowych, języków i religii. Obecnie Butan mądrze i z namysłem otwiera się na świat, a literatura stanowi awangardę na tym froncie. W ubiegłym roku miało miejsce pierwsze wydarzenie w tym duchu – kraj odwiedziła grupa pisarzy z sąsiedniej Indii. Spotkanie, w którym wziął udział Krzysztof Czyżewski, było pierwszym z udziałem pisarzy z Ameryki i Europy, i tym samym posiadającym wymiar historyczny.

            W VAST (Volontary Artist's Studio) w stolicy kraju Thimpu miał miejsce warsztat dla blisko 40 młodych pisarzy. Gospodarzem innego spotkania z pisarzami i intelektualistami Bhutanu była Kunzang Choden, najbardziej znana pisarka z Bhutanu, autorka m. in. wydanej przez Penguin Books powieści The Circle of Karma. Spotkanie to miało miejsce w jej rodzinnej siedzibie Ogyen Choling, łączącej funkcje klasztoru buddyjskiego i centrum zarządzającego regionem doliny Tang w środkowym Bhutanie. Dzisiaj powstaje tu niezwykłe muzeum, a także rezydencja dla pisarzy. Inny celem podróży było najbardziej święte miejsce Bhutanu, zawieszony na czarnej skale liczącego osiemset metrów klifu klasztor buddyzmu tantryjskiego zwany „Tygrysie Gniazdo” (Taktsang).

            Podczas podróży i sesji warsztatowych Krzysztof Czyżewski prowadził spotkania poświęcone twórczości Czesława Miłosza i dzielił się swoimi doświadczeniami w dziedzinie dialogu międzykulturowego. Oprócz pisarzy spotkał też liderów organizacji pozarządowych, artystów, nauczycieli i duchownych zainteresowanych działaniami kulturowymi na rzecz zmiany społecznej i ich upowszechnieniu w Bhutanie.

luty 2011 - Pogranicze w Bhutanie


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI