Odszedł Krzysztof Gedroyć - pisarz, poeta, wieloletni przyjaciel i współpracownik Pogranicza.

Smutny to dla nas dzień, 30. 09. 2020


Przypominamy rozmowę Krzysztofa Czyżewskiego z Krzysztofem Gedroyciem

 Berżałowce, głosy pogranicza,

Krzysztof Gedroyć w Krasnogrudzie

 i piękne wspomniemie Moniki Żmijewskiej z Gazety w Białymstoku

Smutna wieść, z którą trudno się oswoić. Czekaliśmy na kolejne książki, w których, albo potoczystym "tutejszym" językiem, albo ascetyczną frazą komentowałby w charakterystyczny sposób świat i ludzkie przywary. Niestety, Krzysztof Gedroyć, pisarz, poeta, wykładowca Akademii Teatralnej w Białymstoku zmarł nagle w nocy (30 września). Miał 67 lat.

Zawsze można było liczyć na jego komentarz - ze sporą dozą ironii, ale i uważności na drugiego człowieka. Na swój sposób był rozpięty między dwoma światami: erudyta, historyk sztuki, zanurzony w świecie piękna, jednocześnie umiejący wychwycić z „tutejszego” języka i codzienności pogranicza to, co jest jego sednem.  

Wspaniały, trochę straszny portret miasta

Kilka lat temu wpadł na świetny, oryginalny, ale i trudny językowo pomysł, by „mową podlaskiej wioski” opowiadać o Białymstoku i regionie w niełatwych czasach. I napisał takie książki dwie, w obu mieszcząc kryminalny wątek i portret podlaskich przemian w XX wieku i dowodząc, jak niesamowity ma słuch językowy. Pierwsza powieść nosiła tytuł „Piwonia, niemowa, głosy” (2012), druga - „Piwonia odrodzona” (2018). Obie były powieściami obyczajowymi osadzonymi w realiach białostockich z kryminalnym wątkiem w tle, z nadzwyczajną charakterystyczną bohaterką - Piwonią, milicjantka, na której los wpływają też przemiany gospodarcze w kraju. W pierwszej części Piwonia prowadzi śledztwo, dwaj towarzysze partyjni mają się ku sobie, partyzanci siedzą po lasach, ludzkie losy plączą się mocno, a w tle Białystok lat 40.-50. aż iskrzy.

 

Pożegnanie Krzysztofa Gedroycia w teatralny.pl


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI