Nieskończoność Kukawskiego

- Sejneńskiej synagogi nigdy nie postrzegałem jako budowli sakralnej. Był to barak, magazyn z cementem i innymi materiałami budowlanymi – tak budynek zapamiętał z czasów dzieciństwa Tomasz Kukawski, profesor – artysta, którego grafiki można teraz oglądać na ścianach dawnego domu modlitwy.


Czas, przestrzeń, nieskończoność, metafizyka – to tematy dominujące w pracach artysty. Eksperymentujący z technikami graficznymi Tomasz Kukawski w latach 1990-2012 uczestniczył w 230 wystawach i konkursach graficznych. Jego grafiki obecne były m.in. w Japonii, Holandii, Szwajcarii, Słowenii, Francji, Korei, Chinach, w Rosji, w Niemczech i we Włoszech. Od 19 maja można oglądać je w Białej Synagodze w Sejnach, dzięki zabiegom Bożeny Szroeder, która – jak artysta podkreślił – starała się o to 4 lata.

- W moim pojęciu Tomasz Kukawski jest magiem, alchemikiem, nie tylko grafikiem. Prace, które prezentuje, to rzadkość, ponieważ grafika warsztatowa nie jest tak powszechna w obecnych czasach, gdy zaczynają dominować techniki komputerowe – podkreślił podczas wernisażu Wiesław Szumiński z „Pogranicza”. Godny podziwu jest warsztat profesora w Katedrze Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, którego historia sięga wieków. Kto dziś bez zastanowienia potrafi wytłumaczyć, czym jest akwaforta, akwatinta, litografia i linoryt. – Brzmią jak tajemne słowa, hasła – dodał Wiesław Szumiński.

Tomasz Kukawski urodził się w Sejnach. Wspomnienia o mieście to obrazy pojawiające się w jego pamięci, które wydobył „na powierzchnię” Jarosław Sieradzki. Wywiad z artystą można przeczytać w numerze 5 „Almanachu Sejneńskiego”. Tam Kukawski wspomina o tym, że rodzina pojawiła się w Sejnach w latach 60-tych XX wieku. Grafik, noszący imię po dziadku – ułanie, który służył u Piłsudskiego, pamięta dawne Sejny przez pryzmat klasztoru podominikańskiego, widoku z okien, strychów, ogrodów, filmów. – Do Sejn docierały głównie filmy przygodowe, których fabułę natychmiast przekuwałem z kumplami w rzeczywistość – wspomina.

Po 31 latach od wyjazdu cząstka Kukawskiego w Sejnach zostanie na dłużej. Wystawa prezentowana będzie do czerwca 2012 r.

Tomasz Kukawski – w latach 1982-1987 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, w latach 1987-1991 na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni grafiki warsztatowej prof. Romana Artymowskiego, aneksy dyplomowe w pracowni prof. Jerzego Tchórzewskiego oraz z rysunków pracowni doc. Zofii Glazer. Profesorem nzw. w Katedrze Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej jest od roku 2003.

Jak wspomina – lata 1981-1982 były dla niego okresem przewartościowań. – Wówczas nie byłem dumny z peerelowskiej przeszłości moich rodziców. W Białymstoku i Warszawie wszystko nabrało wyraźnych barw. „Czerwone” okazało się rzeczywiście „czerwone”.

Współzałożyciel i członek powstałego w 1998 roku “Kwartetu Graficznego P·A·K·T” (wspólnie z A. Cieślińską, P. Żaczkiem i K. Róziewiczem); dotąd odbyło się 7 wystaw grupy m.in. w Białymstoku, Warszawie, Lublinie.

Iwona Danilewicz,
Artykuł pochodzi z serwisu Niebywałe Suwałki, gdzie ukazał się 20 maja 2012.
fot. Niebywałe Suwałki


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI