Modlitwa za ginącą architekturę

Czy budynki umierają jak ludzie i można za nie zmawiać modlitwy za umierających takie, jak żydowski kadisz? Wiele zależy od wrażliwości patrzącego na ten powolny upadek i rozkład. W Białej Synagodze Ośrodka "Pogranicze" można oglądać wystawę "Kadisz dla drewnianych litewskich synagog".


Zawiera ona fotografie z dziewięciu miejscowości na Żmudzi, w których zabytkowe bożnice stoją do dziś, choć ich stan bywa różny. Wśród fotogramów jest kilka przedstawiających resztki synagogi w Seda. Zbudowana w pierwszych latach XX wieku, w 2005 roku zapadła się jak domek z kart. Na wystawie można nie tylko zobaczyć ją na fotografiach ale i ... dotknąć. Elementem ekspozycji jest bowiem fragment potężnego, zmurszałego bala ze ściany oraz naczółkowy element drewniany, który zdobił kiedyś okno drewnianej świątyni. Ekspozycję przywiozła działająca na Litwie Fundacja Jakowa Bunki. Zajmuje się ona szerzeniem tolerancji, dokumentowaniem stanu zabytkowych synagog i próbami ich zabezpieczania. Wystawę 15 lutego otworzyły przedstawicielka fundacji Laurina Todesaitė oraz attache do spraw kultury Republiki Litewskiej w Polsce, Rasa Rimickaitė.

(m)

fot. Wernisaż wystawy w Białej Synagodze.

Tekst autorstwa Moniki Karpowicz pochodzi z "Przeglądu Sejneńskiego" nr 5 (4 marca 2013)


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI