Grafik wraca do Sejn po 30 latach

W Białej Synagodze do końca czerwca można było oglądać wystawę prac sejnianina z urodzenia i białostoczanina z wyboru, Tomasza Kukawskiego.


Profesor Kukawski urodził się w Sejnach w 1964 roku. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej i Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka obecnie w Białymstoku, jest wykładowcą Katedry Rysunku, Rzeźby i Malarstwa w Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Z grodu nad Marychą wyprowadził się z rodzicami, mając szesnaście lat. Po ponad 30 latach wrócił do Sejn, aby zaprezentować swój dorobek twórczy w wystawowej przestrzeni Białej Synagogi. O przygotowanie takiej wystawy w Sejnach od czterech lat zabiegała Bożena Szroeder z Ośrodka "Pogranicze".

Wernisaż wystawy odbył się 19 maja. W progach Synagogi bohatera wieczoru przywitał artysta plastyk Wiesław Szumiński, cytując biblijny fragment o marnotrawnym synu. Uczestnicy wernisażu obejrzeli szereg grafik, od klasycznych, wykonanych w pracochłonnej technice litografii czy kolografii, po grafiki komputerowe. Część prac artysta wykonał z myślą o wystawie w rodzinnym mieście. - Cieszę się, że po trzydziestu jeden latach wracam do Sejn na troszeczkę dłużej. Ta wystawa jest takim przystankiem, który może posłużyć do pewnego rodzaju przemyśleń - mówił Tomasz Kukawski.

Po otwarciu ekspozycji w Spółdzielni Jazzowej zainteresowani mogli spotkać się z artystą przy kawie i herbacie. Kukawski opowiadał o swojej drodze twórczej i o związkach z Sejnami. Do 16 roku życia mieszkał w sejneńskim klasztorze, który wspomina dziś jako mieisce kontaktu z licznymi skrzydlatymi mieszkańcami poddasza gmachu: nietoperzami, gołębiami i sowami. Ślad tego obcowania z naturą pozostał w jego pracach, w których nierzadko pojawia się motyw ptasich skrzydeł.

Głównie jednak ilustruje Kukawski abstrakcyjnie pojętą nieskończoność, czas, czy przestrzeń. Jak podkreślił Wiesław Szumiński, Kukawski jest zwolennikiem tradycyjnych metod graficznych, które wymagają żmudnej pracy. Swoją wiedzę przekazuje studentom w pracowni graficznej Politechniki Białostockiej. Sam bierze udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą. m.in. w Rumunii, Korei, Chinach, Egipcie. Niemczech, Szwajcarii. Jest inicjatorem akcji "Graficzny Białystok" popularyzującej w stolicy województwa dorobek polskiej szkoły grafiki.

Tekst autorstwa Moniki Karpowicz pochodzi z "Przeglądu Sejneńskiego" nr 15/2012


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI