O sejneńskim kinie i inne historie

Ożywili materię: plastelinę, glinę, pióra, kamyki, gałązki czy drut, a także... dziecięce rączki i stópki. Za ich pomocą pokazali dawne historie z życia Sejn, opowiedziane przez dziadków. Mowa o sejneńskiej młodzieży - twórcach trzeciej edycji animacji z Filmowej Kolekcji Bajek "Opowieści Pogranicza".


Był to trzeci tego typu projekt, realizowany przez Ośrodek i Fundację "Pogranicze przy wsparciu m. in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Grupa dzieci i młodzieży skupionej wokół pracowni Kronik Sejneńskich zebrała osiem nowych historii o dawnych, najczęściej przedwojennych Sejnach. Opowiadaczami były babcie i dziadkowie uczestników projektu, wspominający pierwsze sejneńskie kino, mieszkających tu Żydów, wędrownego zbieracza szmat i wiele innych historii.

Następnie ruszyły trwające rok warsztaty, prowadzone pod kierunkiem doświadczonych znawców sztuki plastycznej i filmowej, a także muzyków. Żmudna to praca, polegająca na przesuwaniu milimetr po milimetrze figurek bohaterów i elementów namalowanej lub wyrzeźbionej scenografii. Każdy taki ruch był nakręcony kamerą i dzięki temu powstało osiem nowych filmów. Niemałą robotę wykonali na zaproszenie "Pogranicza" sejneńscy emeryci. Użyczyli oni swoich dojrzałych głosów, występując jako lektorzy - narratorzy. Całość została umieszczona na starannie wydanych płytach DVD.

23 lutego w Białej Synagodze twórcy krótkich filmów zaprezentowali tę nowość zaproszonej publiczności. Młodzież nie kryła, że trzecia część kolekcji jest naj bliższa jej sercom, ze względu na opowieści pochodzące od babć i dziadków. Przy pracy nad filmami młodzi musieli posiąść nowe umiejętności.

- Tworzenie tego filmu było dla nas małym wyzwaniem, ponieważ główny materiał, z którego tworzyliśmy domki i postacie, było płótno. Wymagało to od nas podstawowych technik krawiectwa, z czym był niemały problem - mówił Robert Jedynasty o filmie "Krawiec': Animacja przedstawia historię zakazanej miłości Polki i Litwina, zakończoną ucieczką panny z domu i poślubieniem ukochanego.

Jak mówiła Bożena Szroeder z Ośrodka "Pogranicze': filmy te, to sposób na utrwalenie pamięci o pokoleniach, które przeminęły i rodzaj hołdu dla nich. W poprzednich edycjach filmy były osnute na legendach i pieśniach z naszych stron. Zdobyły one duże uznanie na filmowych festiwalach świata, zbierając narody i wyróżnienia. Czy to samo czeka trzecią część "Opowieści"?

Po premierowym pokazie nie ma wątpliwości, że tak.

Tekst autorstwa Moniki Karpowicz pochodzi z "Przeglądu Sejneńskiego" nr 5 (4 marca 2013).


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI