Goście - 2005
Wizyta w Pograniczu dziennikarza BBC, Nicka Thorpe.
25-26 września 2005
Wizyta w Pograniczu Romana Kurkiewicza, krytyka literackiego, i Tomasza Jefimowicza z Teatru Ósmego Dnia. Omówienie planów wydawniczych Pogranicza i wspólnie organizowanych spotkań autorskich, m.in. z Predragiem Matvejeviciem i Fatosem Lubonją.
17 września 2005
W Pograniczu gościła delegacja z Centrum Edukacji Nauczycieli z Suwałk wraz z dyrektorem Zbigniewem Romanem De-Menzer. Celem wizyty było nawiązanie współpracy edukacyjnej między organizacjami.
13 września 2005
Gościem Pogranicza był Andrzej Franaszek, redaktor "Tygodnika Powszechnego", literaturoznawca, członek jury nagrody Nike. Obecnie pracuje nad biografią Czesława Miłosza.
3-13 września 2005
Pogranicze odwiedzili Joanna Helander (artystka fotografik, autorka m.in. wystaw i albumów o Śląsku oraz Wisławie Szymborskiej) i Bo Person, mieszkający na stałe w Szwecji. Obydwoje współpracują z Teatrem Ósmego Dnia, o którym zrealizowali film i wiele wystaw.
3 września 2005
Wizyta w Pograniczu Louisa D. Levine, dyrektora ds. wystaw i kolekcji Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku. Towarzyszyła mu Eleonora Bergman z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Goście zapoznali się ze zbiorami Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza dotyczącymi Żydów dawnej Litwy, tzw. Litwaków. Tematem rozmów z dyrektorem Krzysztofem Czyżewskim była współpraca przy organizacji monograficznej wystawy poświęconej Litwakom, ich duchowości i życiu codziennemu.
12 września 2005
Niemieccy dziennikarze odbywajacy podróż studyjną pt. "Polskie tożsamości po roku 1989" zorganizowaną przez Instytut Polski w Berlinie - placówkę Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Więcej...
26 sierpnia 2005
Tomas Venclova - Człowiek Pogranicza wraz z żoną Tanją. Przedmiotem rozmów był m.in. księgozbiór poety, który od wiosny tego roku stał się własnością Pogranicza na mocy specjalnej umowy. Obecnie rozpoczynają się prace nad opracowaniem i przygotowaniem katalogu księgozbioru. wszystkie pozycje księgozbioru są dostępne w Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza.
20-21 sierpnia 2005
"Pogranicze" odwiedziła grupa 14 osób z Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Berlinie, z jego przewodniczącym Christianem Schroeterem. Goście zapoznali się z działalnością "Pogranicza", odwiedzili Krasnogrudę. Ich wyprawa do Polski północno-wschodniej miała charakter rekonesansowy.
12 sierpnia 2005
Arnold Markowitz amerykański badacz genealogii żydowskich mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Jego ojciec mieszkał w Sejnach, wyemigrował w 1905 roku współtwórca kwartalnika "Landsmen" wydawanego przez The Suwalk - Lomza Interest Group For Jewish Genealogists w Waszyngtonie. Więcej...
11-13 sierpnia 2005
Istvan Kovac oraz delegacja naukowców węgierskich z Instytutu Historii Węgierskiej Akademii Nauk. Więcej...
9 sierpnia 2005
Jose Mateo z Bostonu twórca i dyrektor "Jose Mateo’s Ballet Theater of Boston", tancerz i choreograf, który w swojej pracy wykorzystuje sztukę baletu jako narzędzie do twórczej pracy edukacyjnej z młodzieżą. Więcej...
3-4 sierpnia 2005
Michael Kurzwelly z Międzynarodowego Laboratorium Sztuki i Nauki Zamku Bröllin, twórca wirtualnego miasta Słubfurt, współzałożyciel stowarzyszenie Schloss Bröllin miejsca działań artystów i animatorów sztuki. Więcej...
21 lipca 2005
Tego samego dnia odwiedził "Pogranicze" Tomasz Iwasiów z Gliwic, który przekazał w darze do Centrum Dokumentacji kultur Pogranicza prywatną kolekcję starych pocztówek sejneńskich. Historia Sejneńszczyzny jest szczególnym obszarem jego zainteresowań.
14 lipca 2005
dr Jeffrey D. Holdeman, koordynator języków słowiańskich i wykładowca języków czeskiego i rosyjskiego w Departamencie Języków i Literatur Słowiańskich Uniwersytetu stanowego w Indianie w Bloomington.
lipiec 2005
Żydzi z Izraela, potomkowie Żydów sejneńskich Gila Eliba siostry Efroni Dafna i Gal Meira oraz Lucyna Saunina - potomkini dwóch sejneńskich rodów Borowiczów i Lewów, i Haim Lev - syn właściciela sejneńskiego tartaku. Więcej...
11 czerwca 2005
Wizyta w Pograniczu Wlodka Goldkorna - znanego eseisty i dziennikarza włoskiego dziennika "L'Expresso".
2 czerwca 2005
Wizyta w Pograniczu Grażyny Strumiłło-Miłosz i Joanny Miłosz. Podróż do miejsc rodzinnych Andrzeja i Czesława Miłoszów, Szetejń, Świętobrości, Wędziagoły, Kiejdan i Wilna.
1-3 czerwca 2005
Robocza wizyta w Ośrodku "Pogranicze" Bernda Kaufmana, dyrektora Fundacji Schloss Neuhardenberg oraz Bazyla Kerskiego, redaktora naczelnegoMagazynu polsko-niemieckiego DIALOG, której przedmiotem była m.in. rozmowa o współpracy przy kontynuowaniu działalności powołanej do istnienia przez Pogranicze Międzynarodowej Orkiestry Młodych "Fratres" pod patronatem Arvo Parta.
31 maja 2005
Wizyta w Pograniczu dziennikarki ze Stanów Zjednoczonych Carolyn Slutsky, prezentacja programów edukacyjnych "Pogranicza" badających żydowskie dziedzictwo Sejn.
25-26 maja 2005
Wizyta w Pograniczu prof. Przemysława Czaplińskiego historyka literatury, krytyka, autora książek, znawcy współczesnej prozy polskiej oraz profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
16 maja 2005
Wizyta w Pograniczu dziennikarki Sarah Zarow, warsztat pogranicza w oparciu o dziecięce i młodzieżowe projekty edukacyjne - Klasa Dziedzictwa Kulturowego, Teatr Sejneński, Kroniki Sejneńskie, Warsztat Muzyki Tradycyjnej, Tratwa Muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami.
11-12 maja 2005