Fundacja

Fundacja Pogranicze powstała w maju 1990 roku. Jest niezależną organizacją pozarządową, nieprowadzącą działalności politycznej i gospodarczej. Działalność programowa Fundacji w całości poświęcona jest propagowaniu etosu pogranicza i budowaniu mostów pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur. Została założona przez grupę animatorów kultury pracujących wcześniej w teatrach "Gardzienice" (wioska Gardzienice pod Lublinem) i "Stop" (Słupsk), oraz w Ośrodku Kultury "Dąbrówka" w Poznaniu (Krzysztofa Czyżewskiego, Małgorzatę Sporek-Czyżewską) i w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnej Dąbrówce na Kaszubach (Wojciecha i Bożenę Szroeder).

Współpracą związali się już w drugiej połowie lat 80., organizując wspólnie każdego roku "Wioskę Spotkania. Międzynarodowe Warsztaty Kultury Alternatywnej" w Czarnej Dąbrówce. Podczas realizowanej w 1990 roku wielomiesięcznej Podróży na Wschód dotarli do Sejn. Fundacja ma swoją siedzibę w Sejnach, a jej biuro mieści się obecnie w Krasnogrudzie. Środki na swoją działalność Fundacja uzyskuje przede wszystkim z grantów przyznawanych przez różne instytucje i organizacje, a także od osób prywatnych. Fundacja ściśle współpracuje z Ośrodkiem "Pogranicze sztuk, kultur, narodów", z którym łączy ją umowa o współpracy, opierająca się na zbieżnych celach statutowych obu instytucji.

Zarząd Fundacji: 
Krzysztof Czyżewski – prezes;  e-mail kris@pogranicze.sejny.pl
Bożena Szroeder – członek Zarządu;  e-mail:  centrum@pogranicze.sejny.pl
Wojciech Szroeder – członek Zarządue-mail:  teatr@pogranicze.sejny.pl
Małgorzata Sporek-Czyżewska – członek Zarząd;  e-mail:  teatr@pogranicze.sejny.pl

Agata Milewska – główna księgowa; e-mail: agata.milewska@pogranicze.sejny.pl


Dotacja od MKDNiS Fundacja Pogranicze otrzymała dofinansowanie w kwocie 40 000 zł w ramach programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla Książki” na rok 2021.  
1% na rzecz Fundacji Pogranicze i Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie Serdecznie prosimy o przekazanie 1% podatku na rzecz Fundacji Pogranicze i Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
Pogranicze partnerem programu DisTerrMem W marcu 2019 roku rozpoczyna się  DisTerrMem,  trzyletni międzynarodowy program badawczy, w kt ó rym Fundacja Pogranicze jest jedną z organizacji partnerskich. 
1% na rzecz Fundacji Pogranicze i Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie Serdecznie prosimy o przekazanie 1% podatku na rzecz Fundacji Pogranicze i Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
Ośrodek Pogranicze z nagrodą Księżniczki Małgorzaty Pogranicze zostało docenione za ocalenie poprzez sztukę wielokulturowych tradycji i przywracanie ich społeczeństwu za sprawą innowacyjnych form sztuki i edukacji oraz pracy z młodym pokoleniem.
Polacy w gronie laureatów Europejskiej Nagrody Kultury Artykuł na łamach portalu zazyjkultury.pl z dnia 28.03.2018
Sejneńskie Pogranicze otrzymuje Europejską Nagrodę Kultury Księżniczki Małgorzaty W 2018 roku przypada jubileuszowa dziesiąta edycja Nagrody, która po raz pierwszy wędruje do Polski. Tegoroczne rozdanie odbywa się pod hasłem „Odważni obywatele”. Europejska Fundacja Kultury pragnie w ten sposób dostrzec i promować odważnych liderów zmian kulturowych, którzy inspirują tworzenie trwałych alternatyw społecznych, otwartych na wizję integracji europejskiej. 
"Ścieżka Pogranicza" Krzysztofa Czyżewskiego_wyd. III Ścieżka pogranicza jest zbiorem przemyśleń i refleksji zebranych w podróżnym notesie Krzysztofa Czyżewskiego podczas podróży po amerykańskim stanie Oregon wiosną 2001 roku, zamkniętych w czterech rozdziałach; Ścieżka, Kamień Graniczny, Pogranicze i Miejsce.
Prośba o wsparcie. 1% na rzecz Fundacji Pogranicze i Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.    Drodzy Przyjaciele, Sąsiedzi, Goście! Serdecznie prosimy o przekazanie 1% podatku na rzecz Fundacji Pogranicze i Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
RADIO BIAŁYSTOK po konferencji prasowej   Twórcy Ośrodka "Pogranicze..." w Sejnach na specjalnej konferencji w Krasnogrudzie podsumowali swoją dotychczasową działalność. Jak podkreślają, najbardziej dumni są z tego, że zaszczepili w młodych ludziach miłość do kultury i sztuki
Międzykulturowa "tkanka łączna". 25 lat Fundacji i Ośrodka Pogranicze Krzysztof Czyzewski w Gazecie Wyborczej, 20 04 2016 z okazji 25 lecia Fundacji i Ośrodka Pogranicze.
Czas Kultury - esej Krzysztofa Czyżewskiego pt. Kultura i solidarność  W dwumiesięczniku „Czas Kultury” numer 3/2015 zatytułowanym KRYZYS UNIWERSYTETU, ukazał się esej Krzysztofa Czyżewskiego pt. Kultura i solidarność.
"nietak!t" o Pograniczu W kwartalniku teatralnym nietak!t numer 21-22/2015 wydanym pod hasłem  CO PO GROCIE, ukazały się trzy artykuły o Pograniczu, jego działaniach i założycielach, Sejnach i Krasnogrudzie, a także recencja książki Doroty Sieroń-Galusek i Łukasza Galuska Pogranicze. O odradzaniu się kultury.
Daniela Kapitáňowá "Samka Tale księga o cmentarzu" Księga o cmentarzu rozpętała na Słowacji burzę. Kiedy 1 kwietnia 2000 roku ukazała się po raz pierwszy jako powieść autorstwa Samka Tale, lekko upośledzonego mieszkańca słowacko-węgierskiego Komarna, zrazu wzięto ją za primaaprilisowy żart. 
Catalin Dorian Florescu "Jacob postanawia kochać" Powieść jest sagą rodziny Obertinów, osadników zwanych w Banacie Szwabami, choć od schyłku XVIII wieku przybywali tam z różnych regionów Europy zachodniej, tworząc barwny krąg kulturowy z Niemcami, Rumunami, Węgrami, Serbami, Cyganami…
Film "Rzeki" w reżyserii Darii Kopiec z Kolekcji "Poezja w Obrazach" na Festiwalach w świecie „Rzeki” zostaną pokazane m.in na festiwalu ANIMASYROS International Animation Festival + Agora w Grecji. 
Wioska Budowniczych Mostu Wioska Budowniczych Mostów/Akademia Mostu to  konwersatoria z Neimarem (mistrz budowania mostów), który prezentuje książki, filmy, teksty, własne projekty i inne praktyki wokół których toczy się debata. Uczestnicy AM to 150-osobowa grupa z polsko-litewskiego pogranicza, a także zaproszeni z innych regionów studenci, nauczyciele i liderzy działań międzykulturowych.  
Pogranicze na Uniwersytecie Bolońskim  Cykl wykładów i warsztatów poświęconych tradycjom dialogu w Europie Środkowowschodniej i praktykom Pogranicza.
Gucio Zaczarowany na Festiwalach    Film "Gucio Zaczarowany" prezentowany będzie na wielu festiwalach. Premiera   ogólnopolska odbyła się na  III Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji 
Premiera "Gucia Zaczarowanego" W czwartek 30 kwietnia odbył się premierowy pokaz filmu animowanego „Gucio zaczarowany”, zrealizowanego przez sejneńską młodzież, twórców Filmowych Kolekcji Bajek. 
Podlaska Marka Roku dla Międzynarodowego Centrum Dialogu Podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej, Nagrodę w imieniu Fundacji Pogranicze odebrała Małgorzata Sporek-Czyżewska
Pogranicze w TVP w programie "Polacy tu i tam" Gośćmi programu byli: Małgorzata Czyżewska i Krzysztof Czyżewski .
Szkoła Pogranicza - Warsztat Podsumowujący   28 listopada - 1 grudnia 2014,  trzydniowe spotkanie uczestników projektu Szkoła Pogranicza - realizatorów działań lokalnych i ekspertów zaangażowanych w przebieg projektu.
8 października 2014 - Odszedł Stefan Starczewski Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Stefana Starczewskiego,  wielkiego przyjaciela Pogranicza,  mentora i mądrego doradcę, wieloletniego członka Rady Fundacji Pogranicze. 
Premiera pierwszych ujęć filmu animowanego pt: "GUCIO ZACZAROWANY" 14 sierpnia po raz pierwszy pokazane zostały pokazane  fragmenty filmu animowanego powstajacego w Pracowni Animacji i Pracowni Misteriów Dzieciństwa . Będzie to opowieść filmowa na podstawie ukochanej lektury dzieciństwa Czesława Miłosza pt: "Gucio zaczarowany" Zofii Urbanowskiej
Warsztaty filmowe "Gucio Zaczarowany"    Od 14 do 19 lipca trwały  warsztaty filmowe  Pracowni Kronik Sejneńskich. Pracownia  przygotowuje nowy film animowany, na podstawie "Gucia Zaczarowanego".
1

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI