red. Kazimierz Feleszko, Bukowina po stronie dialogu

seria OTWARTE REGIONY,
rok wyd. 1999,
ISBN 83-86872-01-2,
stron 295,
oprawa miękka,

cena: 15,00 zł.
Nakład wyczerpany


 

Nigdy dotychczas informacje o Bukowinie nie ukazały się po polsku w tak rozległej perspektywie historycznej, ukazującej skomplikowaną międzynarodową grę polityczną wiążącą zabór Bukowiny z rozbiorami Polski, ani w tak oryginalnym ujęciu, jakie nam zaprezentowali autorzy tomu, czołowi znawcy różnych aspektów życia Bukowiny w swoich krajach.
Kazimierz Feleszko

O AUTORZE 

Zbiór tekstów będących owocem seminarium zorganizowanego w Sejnach przez "Pogranicze" w ramach projektu "Otwarte Regiony Europy Środkowo-Wschodniej". Na treść książki składają się następujące rozdziały: "Dzieje i etos wielokulturowej Bukowiny", "Bukowina narodów i religii", "Bukowina - kraj ludzi i książek", "Bukowina roku 1997 - powrót do korzeni".Wśród autorów z Austrii, Niemiec, Ukrainy, Rumunii i Polski znaleźli się kulturoznawcy, historycy, literaturoznawcy, etnografowie i językoznawcy.

(...) Całościowa lektura książki przywołującej ostatnie sto pięćdziesiąt lat dziejów skrawka ziemi, który był tyglem narodów i kultur, uprzytamnia, że - jak to zauważa w swojej wypowiedzi Martin Pollack - "Jest gorzką ironią historii, że ten świat, o którym tutaj mówimy, stał się na Zachodzie bardziej znany dopiero przez to, że został zniszczony". I dodać tylko można, że został zniszczony, aby mógł zaistnieć w naszej świadomości. Jedno jest pewne, takich Bukowin w tej części Europy było więcej. Najwyższy czas by je przypomnieć.

"Słowo żydowskie" 9/1999

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI