Teatr Biuro Podróży z Poznania - Carmen funebre

Teatr Biuro Podróży powstał w 1988 roku. Rok później za spektakl Einmal ist keinmal otrzymał pierwszą nagrodę na Festiwalu Teatrów Debiutujących "Start". Drugą premierą był Łagodny koniec śmierci przygotowany w 1990 roku. Pierwszy spektakl uliczny, Giordano, powstał w 1992 roku. Prezentowany wielokrotnie w Polsce i za granicą, na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych otrzymał nagrody: za spektakl, dla najlepszego aktora (Andrzej Rzepecki) oraz za reżyserię (Paweł Szkotak). Spektakl plenerowy Carmen funebre (premiera w 1993 roku) na Międzynarodowym Festiwalu Fringe w Edynburgu otrzymał dwie główne nagrody First Fringe oraz Critics Award. 


Spektakl z Poznania wyróżniał się na tle setek innych produkcji emocjonalnym zaangażowaniem aktorów, wspaniałą teatralną formą i tematem. Carmen funebre była jedyną na Fringe'u udaną próbą artystycznego wizerunku wojny, pozostałe wahały się między propagandą i melodramatem. W Edynburgu spektakl z Poznania odbierano jako gorzką opowieść o obojętności Zachodu wobec konfliktu w byłej Jugosławii. Pawłowi Szkotakowi udało się przetłumaczyć rzeczywistość wojny na wieloznaczną metaforę, która dotyczy w tej samej mierze Sarajewa co Auschwitz. Carmen funebre oparte w części na relacjach uciekinierów z Bośni to seria dynamicznych, drapieżnych obrazów przemocy i śmierci. Już od pierwszej sceny, gdy monstrualni wojownicy na szczudłach wyłapują z tłumu ofiary i zapędzają je do wielkiej, metalowej bramy, pojawia się lęk, który nie opuszcza widzów, aż do ostatniego momentu przedstawienia. Są tu sceny z życia rodziny pozbawionej dachu nad głową, której jedynym majątkiem jest dymiąca kuchnia na kółkach i pogięta blaszana miska. Jest przerażająca scena gwałtu, podczas której opici do nieprzytomności żołdacy plują winem w twarz związanej dziewczyny (Marta Strzałko). Jest scena emigracji, gdy małe papierowe domy oświetlone świeczkami unoszą się na wietrze i giną na tle granatowego nieba. I nikt nie ma odwagi przerwać tego pasma nieszczęść, widzowie stoją bezsilni o wyciągnięcie ręki od śmierci. W prostej i plakatowej poetyce, którą narzuca teatr uliczny, Szkotak zachowuje jednak dobry smak artystyczny, co widać w doborze muzyki (m.in. Penderecki), w surowej funkcjonalnej scenografii, w pięknym wizyjnym komponowaniu przestrzeni spektaklu pod gołym niebem. Wobec problemów, jakie ma dziś polski teatr alternatywny z określeniem swego miejsca we współczesnej kulturze i przesłania, poznański spektakl jest jak haust powietrza, bez którego nie można żyć w Europie lat 90. 

Roman Pawłowski


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI