Ryszard Bilski, Wielki Post w Osiemnastym Batalionie

seria BIBLIOTEKA KRASNOGRUDY,
rok wyd. 2001,
ISBN 83-86872-20-9,
stron 336,
oprawa twarda

Nakład wyczerpany


 

Książka jest zbiorem reportaży i wywiadów z Kosowa z lat 2000-2001. Autor - reporter "Rzeczpospolitej", znawca problematyki bałkańskiej, uczestniczył, w mundurze porucznika rezerwy, w misji 18 Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego, wchodzącego w skład stacjonujących w Kosowie sił KFOR. "Rasowa", obszerna reporterska relacja, pozwala czytelnikowi na w miarę pełny ogląd skomplikowanej sytuacji, nie zgłaszając przy tym pretensji do ogłaszania prawd jedynie słusznych. Waloru dokumentacyjnego dopełnia 100 kolorowych fotografii.

O AUTORZE

Recenzje:

Porucznik rezerwy Ryszard Bilski był i jest zawsze tam, gdzie dzieją się ważne rzeczy. Pierwszy raz spotkaliśmy się w Slunju, w Chorwacji, w 1992 roku, ostatnio w Kosowie. Nigdy nie spotkaliśmy się w Polsce. To zrozumiałe, ta książka nie mogłaby bowiem powstać przy biurku w Warszawie. Bezskuteczne były moje zabiegi, aby nie dopuścić do jego udziału w zdarzeniach, które oceniałem jako "wysoce niebezpieczne". Dotarł do tych, którzy - najczęściej wbrew swej woli - zostali wciągnięci w wir bałkańskiej wojny. Przywódcy polityczni, prości wieśniacy, dowódcy i szeregowi żołnierze - których traktował z jednakową powagą i szacunkiem, dzięki czemu zyskiwał ich zaufanie - szczerze odpowiadali na jego pytania. Gdzie tkwiły źródła tej bezsensownej i potępianej przez społeczność międzynarodową wojny? Co skłania ludzi do popełniania takich okrucieństw jakich doświadczyły Bałkany? Czy w Europie rodzi się nowy terroryzm? Jak "normalny" człowiek staje się zbrodniarzem, a jak narodowym bohaterem?

ppłk. dypl. Roman Polko,
pierwszy dowódca Polskiej Jednostki Wojskowej w Kosowie, obecnie dowódca "Gromu"


Ryszard Bilski, niestrudzony reporter "Rzeczpospolitej" na wiele tygodni przedzierzgnął się w żołnierza polskich sił pokojowych w Kosowie, bo w mundurze, towarzysząc polskim patrolom, miał szansę znaleźć się tam, gdzie cywilny dziennikarz nigdy by nie dotarł. Tak mógł powstać między innymi tytułowy "Wielki Post w Osiemnastym Batalionie", relacja z blisko 40 dni poprzedzających Wielkanoc 2000. Wśród wielu wywiadów jak refren powraca pytanie o możliwość serbsko-albańskiego pojednania. Odpowiedzi padają różne, choć wielu rozmówców nie traci nadziei, że wbrew długim rachunkom wzajemnych choć nie równo rozłożonych krzywd takie pojednanie będzie w przyszłości możliwe.

prof. dr hab. Jolanta Mindak,
Uniwersytet Warszawski


Dlaczego warto czytać Bilskiego? Bo on zna sołtysa. Prezydentów i generałów znają - po pierwszej bałkańskiej podróży - wszyscy reporterzy, nawet ci, którzy nie umieliby znaleźć Sarajewa na mapie. Bilski też ich zna, ale nie oni dla niego są najważniejsi. On zna rentgenologa z Vukovaru. Chłopa spod Prisztiny. Radnego w macedońskiej mieścinie. Tych, przeciw którym, ale i których rękami toczyła się ta wojna. I w książce słyszymy właśnie ich głosy.(...) Jeździłem trochę z Bilskim po Bałkanach. Szczodrze dzielił się swą wiedzą i doświadczeniem, pomagał w opresji. Zdarzyło nam się jechać razem nocą przez góry we mgle, po prawie dwóch dniach jazdy non stop. Opowiadałem mu dowcipy, by nie zasnął za kierownicą. W którymś momencie ocknąłem się nagle i uświadomiłem sobie, że przecież opowiadam mu ten dowcip przez sen, a on przez sen prowadzi. Trąciłem go w ramię. Przebudził się, zahamował, pokręcił głową, i po chwili powiedział mi przytomnie, gdzie jesteśmy. Ja wówczas nie umiałbym tego zrobił za dnia i na jawie, a nie wiem, czy potrafiłbym i dziś. Bilski wie gdzie jesteśmy. Dlatego warto go czytać.

Dawid Warszawski,
publicysta

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI