Josip Osti

Josip Osti urodził się w 1945 roku w Sarajewie, w rodzinie Słoweńca i Chorwatki. Uważany jest za jedną z centralnych postaci swojego pokolenia. Mieszkając w Bośni należał do literatury bośniacko-hercegowińskiej, ze względu na zadeklarowaną narodowość został wpisany do literatury chorwackiej; obecnie mieszka i wydaje książki w Lublanie, w Słowenii. Studiował na uniwersytecie sarajewskim jugoslawistykę, filozofię i socjologię. Był redaktorem studenckiego pisma Nasi dani, które po wydarzeniach 1968 roku zostało zlikwidowane. W latach siedemdziesiątych był naczelnym redaktorem sarajewskiego wydawnictwa "Vaselin Maslesa", pełnił funkcję sekretarza Związku Pisarzy Bośni i Hercegowiny, dyrektora festiwalu Sarajewskie Dni Poezji, przewodniczącego Związku Tłumaczy w Bośni i Hercegowinie, pracował także jako recenzent w wydawnictwie "Svjetlost". W ostatnich latach żył z pisania i wielu tłumaczeń, zwłaszcza z literatury słoweńskiej na język serbsko-chorwacko-bośniacki. Był również bardzo znanym lekkoatletą jugosłowiańskim, reprezentantem kraju w biegach krótkich, rekordzistą na 400 metrów, uczestnikiem olimpiad.


Do tej pory wydał 11 tomów wierszy: od debiutanckiej książki Snokradica (1971), poprzez napisaną w oblężonym Sarajewie i znaną już w wielu krajach Sarajewską księgę zmarłych (1993), aż do ostatniej, dwujęzycznej (chorwacko-słoweńskiej), nagrodzonej w słoweńskiej Vilenicy pt. Salomonov pecat (1995). Ma w swoim dorobku także tom esejów Let oko svjetiljke, rozmów z wybitnym poetą sarajewskim Izetem Sarajliciem, dwa zbiory felietonów o Sarajewie, wiele zredagowanych antologii i 50 przełożonych książek słoweńskich. Jego wiersze ukazywały się w osobnych wyborach w kilku krajach: Turcji, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Grecji. Przebywając obecnie w Słowenii, redaguje bibliotekę "Egzil-abc", w której wydał około 60 książek autorów z Sarajewa oraz pisarzy bośniackich z emigracji. W Polsce kilka jego wierszy ukazało się w antologii Wewnętrzne morze. Chorwacka poezja XX wieku (1982).


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI - CZYTAJ PDF

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI -  OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER 

 
 

 

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 Biała Synagoga w Sejnach

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" - wystawa Małgorzaty Dmitruk

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

  Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego


Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI